o eksiążkach, czytnikach ebooków i eczytaniu
Blog > Komentarze do wpisu

Jaki czytnik ebooków wybrać?

Z wyborem czytnika jest jak z zakupem każdej innej rzeczy? Musimy zadać sobie pytanie czego tak właściwie potrzebujemy.

Co to jest ten czytnik ebooków?

Pewnie dla niektórych to pytanie wyda się nieco trywialne, ale nie zaszkodzi wyjaśnić tę kwestię. Czytnik ebooków to dedykowane urządzenie do odtwarzania książek elektronicznych. Za "prawdziwy" czytnik można uznać urządzenia wykorzystujące technologie epapieru, których ekran nie emituje światła i dzięki temu nie męczy oczu, w odróżnieniu od tradycyjnych ekranów LCD znanych z laptopów, tabletów czy telewizorów.

Najpopularniejszą w świecie czytników technologią epapieru jest eInk. W ekranie umieszczone są miliony mikrokapsułek zawierających cząstki białe i czarne, które pod wpływem impulsów elektrycznych układają się w obraz lub tekst. Energia jest zużywana jest w trakcie zmiany strony. Dlatego czytnik ebooków na jednym cyklu baterii może pracować nawet miesiąc. Stąd też czytniki najczęściej sprzedawane są bez ładowarek. Ładowanie odbywa się przez podłączenie do portu USB w komputerze lub innym urządzeniu.

Dla kogo czytnik ebooków?

czytnik ebookówCzytnik ebooków jest dla osób, które dużo czytają. Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej zaledwie 11,1 % (w wieku powyżej 15 lat) Polaków przeczytało w 2012 więcej niż 6 książek. Aktywni czytelnicy to grupa potencjalnych nabywców czytników.

Oceniając swoje potrzeby powinieneś mieć na uwadze, że czytnik służy głównie do czytania i jeśli ktoś chce nabyć to urządzenie z myślą o przeglądaniu sieci, to się może srodze rozczarować. Bywa, że osoby planujące zakup czytnika, wyobrażają go sobie jako taki "mały komputerek", licząc, że jeśli obsługuje pliki doc, to będzie można je na nim edytować. Niestety poza zaznaczaniem tekstu, dodawaniem zakładek i słownikiem na wiele więcej nie możemy liczyć.

Rozmiar

Przed zakupem warto rozważyć, co i gdzie będziemy czytać. Jeśli myślimy głównie o literaturze pięknej, lub publikacjach, w których liczy się głównie tekst wystarczy czytnik o przekątnej 6 cali.

Czytnik 6-calowy znakomicie sprawdza się również komunikacji miejskiej. Jedną ręką trzymamy się poręczy, by przy hamowaniu nie pocałować nosem pleców stojącej przed nami osoby, a w drugiej dzierżymy czytnik.

Jeśli zamierzamy kupić czytnik, głównie z myślą o publikacjach, w których jest dużo wykresów, schematów, to lepszym rozwiązaniem może okazać się czytnik o przekątnej 9 cali lub po prostu tablet. 

Formaty i zabezpieczenia ebooków

Format pdf dla wielu ciągle pozostaje główny formatem publikacji elektronicznej. Zaletą jest łatwość stworzenia dokumentu w tym formacie ze zdjęciami, elementami graficznymi. Nie zdaje on jednak w pełni egzaminu na czytnikach ebooków z ekranem eInk z przekątną 6 cali. Wówczas trzeba albo wytężyć wzrok, albo czytać w trybie poziomym, przewijając stronę, co nie jest szczególnie wygodne. Część czytników posiada tzw. opcję "reflow", zawijania tekstu i dzielenia go na strony. Jednak nie zawsze zdaje egzamin w przypadku pdf tekstowych, a nigdy w przypadku pdfów powstałych w oparciu o proste skany obrazkowe.

Dla tego powstały formaty dostosowane do urządzeń mobilnych i czytników, które pozwalają na dostosowanie tekstu do powierzchni ekranu, regulowanie odstępów między wierszami oraz czcionki.

Najpopularniejszymi formatami ebooków na rynku polskim są: epub i mobi. Jeszcze rok temu niepodzielnie królowały pliki w formacie epub i pdf, zabezpieczone Adobe DRM przed nieuprawnionym kopiowaniem. Taki stan rzeczy miał trzy zasadnicze wady:

  •  Wydłużał i komplikował procedurę pobrania zakupionego ebooka i przesłania go na czytnik
  •  Uniemożliwiał korzystanie z zakupionego na czytnikach nie obsługujących Adobe DRM, min. na najpopularniejszym na polskim rynku czytniku Kindle.
  • Zabezpieczenie było zarazem uciążliwe, ale też nieskuteczne. Osoba nie mająca szczególnej wiedzy informatycznej mogła je usunąć.

W ostatnim czasie nastąpiła rewolucja na polskim rynku ebooków. Jeszcze w minionym roku wydawało się że wydawcy będą bronić zabezpieczeń Adobe DRM z pełnym oddaniem i zaangażowaniem, godnym lepszym sprawy. Tymczasem w pierwszej połowie pojawił się na szerszą skale format mobi i nieinwazyjne zabezpieczenie w postaci znaku wodnego. Do tego niektóre eksięgarnie zaczęły udostępniać tę samą książkę w kilku formatach w jednej cenie.

Ekran

Najlepsze właściwości optyczne oferują ekrany E Ink Carta, który trafił na rynek w 2013 r. Sporą popularnością cieszą ciągle ekrany E Ink Pearl. Do starszej generacji należy E ink Vizplex. Różnica w kontraście ma być widoczna przy słabszym oświetleniu. Na jakość ekranu wpływa też folia rozprowadzająca podświetlenie oraz odpowiedzialne za obsługę dotykiem.

Wpływ na jakość obrazu ma rozdzielczość. Do 2012 r. w urządzeniach sześciocalowych dominowała rozdzielczość 800x600 pikseli. Od 2012 r. zaczęły się czytniki nowszej generacji o rozdzielczości 1024x758 piksel (212 ppi). Wyższą rozdzielczość oferują czytniki o przekątnej ekranu 6,8 cali (262 ppi) albo sześciocalowy Kindle Voyage. Ta poprawa rozdzielczości może skutkować lepszym odtwarzaniem niektórych czcionek, które nie prezentowały się szczególnie efektownie w niższej rozdzielczości.

Sieć

Wiele czytników posiada możliwość połączenia z siecią. Każdy kto choć raz skorzystał sieci na czytniku, wie że nie ma to wiele wspólnego z wygodą przeglądania stron internetowych znaną z tabletów. Internet na czytniku ma tylko wtedy sens, gdy jest zintegrowany z jakąś usługą - eksięgarnią lub pocztą. W przeciwnym wypadku staje się tylko bezużytecznym dodatkiem do urządzenia, bez którego mogłoby być ono kilkadziesiąt złotych tańsze. Kupowanie czytnika ebooków z myślą o przeglądaniu sieci, to tak jakby nabywać łyżeczkę do herbaty, w celu skopania ogródka, niby da się, ale zajmie to trochę więcej czasu.

Funkcje dodatkowe

Czytniki ebooków oferują także funkcje dodatkowe jak odtwarzanie plików audio, TTS - czytanie na głos (część sprzedawanych na polskim rynku czytników Onyx Boox posiada wbudowany polski syntezator mowy Ivona), słownik, kalendarz... radio. Można się na ogół bez nich obejść, bo często te funkcje są nawet w niezbyt zaawansowanym technologicznie telefonie. Dla osób uczących się obcego języka ważny jest słownik. Powinien on umożliwiać tłumaczenie wyrazu bezpośrednio z tekstu zgodnie z przykładem na zamieszczonym niżej rysunku.

W chmurce na dole ekranu pokazuje się tłumaczenie słowa, przed którym ustawiłem kursor

W sytuacji, gdy chcąc sprawdzić słowo, musimy zamknąć ebooka i otworzyć słownik, to nie ma to większego sensu. Klawiatura czy to fizyczna, czy dotykowa na niewiele nam się zda poza tworzeniem krótkich notatek lub wyszukiwaniem ebooka po tytule.

Kindle czy inne czytniki?

Najpopularniejszym czytnikiem w Polsce i na świecie jest czytnik Amazonu - Kindle. Jeszcze w 2011 r. publikacji dostępnych w eksięgarniach w formacie mobi, było jak na lekarstwo. Nabywca Kindle musiał się liczyć z koniecznością konwersji zakupionych ebooków w programie Calibre.

Dziś sytuacja się zmieniła. Polscy dystrybutorzy zaczęli udostępniać ebooki w formacie mobi z możliwością przesłania bezpośrednio na czytnik Kindle. Mimo, że Amazon nie spieszy się z otwarciem platformy sprzedaży ebooków dla polskiego klienta, to użytkownicy Kindle mogą korzystać z utworzonego przez Woblink mobistore.

Zaletą Kindle jest prostota, płynność i stabilność działania. W Kindle Classic są do wyboru trzy typy czcionki i 6 rozmiarów. Czytnik obsługuje trzy formaty mobi (i jego późniejsze wersje AZW3, KF8), txt i PDF. Ponadto jeśli prześlemy na adres email plik w formacie RTF, DOC, HTML to na czytniku pojawi się wersja skonwertowanego AZW3. Zawartość czytnika możemy w ten sposób zintegrować z kontem w Amazon. Na czytnik możemy również przesyłać ebooki za pomocą kabla usb. Od września zeszłego roku korzystam z Kindle Classic, przeczytałem w tym czasie ponad 30 książek i żadna z nich nie była zakupiona w Amazonie. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że Kindle nie obsługuje otwartego formatu epub i nie posiada slotu na kartę MicroSD.

Niewielka liczba obsługiwanych formatów jest również cechą czytników Kobo czy Nook, które wykorzystują otwarty format - EPUB. Kobo posiada dodatkowo slot na kartę MicroSD.

Inny kierunek rozwoju przedstawiają czytniki "wschodnie" - chiński Onyx Boox i ukraiński PocketBook. Mnogość obsługiwanych formatów (epub, fb2, doc. doc, xls, djvu) oraz funkcjonalności nie zawsze idzie w parze z przewidywalnością i stabilnością urządzenia. Warto zaznaczyć, że aż kilkaset tysięcy publikacji w sieci Federacji Bibliotek Cyfrowych udostępniana jest w obsługiwanym przez te urządzenia formacie djvu. Czytniki obu firm mogą obsługiwać pliki PDF w trybie reflow - dostosowując treść do rozmiarów ekranu. W praktyce użyteczność tej funkcjonalności zależy od poprawności warstwy tekstowej pliku. Obie firmy oferują również w swoich urządzeniach funkcję TTS, w przypadku czytników Onyx Boox w języku polskim za pomocą rodzimego syntezatora mowy Ivona.

W czytnikach wprowadzona została również Onyx Boox i62 Espresso, Onyx Boox i62 HD Angel Glow możliwość integracji czytnika zawartości czytnika z wirtualnym dyskiem Googledrive . Kolejnym krokiem w stronę integracji Onyxa z chmurą jest  opracowany przez twórcę egazeciarza Artura Stacheckiego program OnyMail, która umożliwia wysyłkę na czytnik za pośrednictwem maila. W 2013 r. Onyx postawił w swoich czytnikach Androida i umożliwił użytkownikom instalowanie w wybranych urządzeniach własnych aplikacji (Onyx C65 Storia, Onyx C65 Afterglow, Onyx T68 Lynx)

Poniżej przedstawiam listę wybranych urządzeń z podziałem na kategorie.

Klasa Premium (ok. 600-750 zł)

Jesienią nastąpił wysyp czytników z wbudowanym ledowym oświetleniem i wyższą rozdzielczością, za wyjątkiem Nooka, który ma ekran 800x600 pikseli:

 

Dotykowcy (ok. 500-600 zł):

Guzikowcy (ok. 315-430 zł):

Budżetowa alternatywa (ok. 300 PLN):

Aktualizacja: 1 listopad 2014 r.

 

 

 

niedziela, 01 lipca 2012, czynownik

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: cotti@tlen.pl, 195.160.178.14*
2012/07/05 14:43:14
a ja czytam na nooku :)
-
2012/07/30 13:43:15
tak też można :)
-
2012/08/09 15:23:43
ja natomiast uważam, że kupno czytników do ebooków to bezmyślność. przecież teraz w tych samych cenach można zakupić tablet, który jest o wiele bardziej funkcjonalny. dla porównania - czytniki Kindla to cena około 400 zł a np. tablet polskiej marki tScore to ta sama kwota. podobnie rzecz się ma z przenośnymi odtwarzaczami dvd - kosztują tyle samo co tańsze tablety.
-
2012/08/09 17:05:57
Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego... Wiele osób woli urządzenie, które sprawdzi się w jednej prostej funckjonalności - czytaniu, niż tablet z ekranem LCD. Myślę, że różnica między tabletami a czytnikami zacznie się stopniowo zacierać, gdy na rynek wejdzie tanie i energooszczędne ekrany pasywne.
-
Gość: ssss, netcom-176-101-130-27.netcominternet.pl
2012/08/14 21:59:19
giermek666 to przeczytaj coś na tym swoim wypaśnym tablecie w słońcu. Haha, życzę powodzenia.
-
Gość: Iwona_30, bnh90.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/08/14 22:25:06
Polecam czytnik Amazon Kindle:
kindle.amazon.com/
-
2012/10/01 14:06:24
Ja myślę, że już lepiej kupić sobie tablet, na którym też można czytać, a poza tym przeglądać internet. Na czytniku nic więcej nie da się robić. Zawsze można kupić tańszy tablet jak Manta czy Tscore, dobry model wydaje sie być Core Ivy 7 Enjoy II tscoreinnovation.com/Core-Ivy-7-Enjoy-II
-
2012/10/02 18:37:09
Tylko po co? Z sieci korzystam na laptopie. Czytnik potrafi zastąpić tysiące książek, a tablet nie zastąpi jednego PC.
-
2012/10/12 00:09:13
interesujące
-
Gość: romek666, cpc20-seve21-2-0-cust115.13-3.cable.virginmedia.com
2012/11/14 11:09:49
to se kupuj tablet a to text dla ludzi ktorzy czytaja ksiazki... do tego tablet sie nienadaje
-
Gość: Aga, host-78-151-218-247.as13285.net
2013/02/24 12:15:46
Witam, mam pytanie,chce tyko czytać książki,dużo książek, a jestem totalnie zielona technicznie,co kupić?
-
2013/02/24 14:44:11
Ja bym proponował albo któryś z niskobudżetowych czytników jak Trekstor Pyrus czy Vedia K10 (ok. 300 zł) albo Kindle Classic (ok. 430 zł z dostawą w Amazon.com). Kolejna sprawa jakie książki jest czytać i w jakich formatach? Jeśli jest to pdf zrobiony ze skanów obrazkowych, to czytnik ebooków może przynieść rozczarowanie.
-
Gość: , host86-166-1-133.range86-166.btcentralplus.com
2013/04/26 00:00:06
Witam wszystkich.

Moge z przyjemnoscia polecic Kindle PaperWite moze nie ma bajerow czytania glosnikow wielkich kart pamieci itp ale przeciez nie o to tu chodzi.

Spotkalem sie z negatywnymi opiniami zwiazanymi z podswietleniem ze nie jest one doskonale i robi wrazenie cieni ale musze przyznac ze jest 10x lepsze niz najlepsza, najbardziej bajerancka lampka jaka mozecie kupic.

Latwosc z jaka mozna uzywac w ciemnym pomieszczeniu jest bardzo zadowalajaca. Nie ma problemow rowniez w jasnych pomieszczeniach czytanie na swiezym powietrzu w sloneczny dzien daje 7/10 z czego nie ma czytnia ktoremu dal bym te 10 :)

Cena za jaka kupilem moj to 110f czyli ok 550 zl uwazam ze jest to uczciwa cena za ten czytnik.

Smialo moge polecic ilosc ksiazek w formacie Mobi jest ogromna w dodatku mozna bez problemu znalezc programy do przerabiania innych formatow co oznacza niewyczerpany zasob ksiazek.

Coi do podstawowego kindla powiem tylko tyle WARTO DOPLACIC !!!!

Pozdrawiam

-
Gość: kaś, abef212.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/12/08 12:46:16
Witam, od kilku dni interesuje mnie tematyka czytników, gdyż planuję zakup takowego. Już raz zrobiłam błąd z kupnem smartphone'a nie sprawdzając wszystkich szczegółów i wolałabym już go nie popełnić. Interesuje mnie zakup czytnika e-booków głównie, jeśli nie jedynie, do czytania plików w pdf-ach. Nie obchodzą mnie dodatki typu wifi, internet, poczta. Chcę czytnika do czytania książek. Wszelkiego typu.
Szukam czytnika z ekranem e-ink,dobrymi parametrami, w cenie +/- 300 zł, który radziłby sobie z tabelami, wykresami, etc. w czytanych książkach.
Czy np. Kiano Booky one dałby radę? Proszę o radę. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
-
2013/12/08 17:11:47
Jeśli chcesz czytać pdfy, to czytnik ebooków o przekątnej 6 cali może się nie sprawdzić.
-
Gość: RENI, 89-71-180-164.dynamic.chello.pl
2013/12/27 22:42:10
Witam.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze czytnika.Jestem osobą starszą i zależy mi na prostym czytniku tylko do czytania książek ,nie potrzeba mi żadnych bajerów ale prosty w obsłudze z instrukcją w języku polskim,z wyraźną czcionką /chyba eInk/z funkcją czytania na głos,dotykowy.Może coś jeszcze przegapiłam tylko tyle wyczytałam co mogło mnie interesować.I jeszcze jedno bardzo ważne -z możliwością ściągania darmowych książek.Może mi ktoś doradzić?
-
Gość: naomi, 89-76-122-123.dynamic.chello.pl
2013/12/28 17:23:38
Reni,
w takim razie przy wyborze patrz przede wszystkim na dużą rozdzielczość ekranu,aniżeli bajery typu dotykowy ekran, dodatkowe funkcje itp. No i oczywście obowiążkowo do czytania ekran E-Ink. Ostatnio pojawił się Icarus 8 podobno dobry dla starszych osób ze zwględu właśnie na prostą obsługę i duży ekran www.czytio.pl/product/158/czytnik-ebook/Icarus-8.html
-
2013/12/30 09:23:02
Przy przekątnej 8 cali rozdzielczość 1024 x 768, to mniej więcej tyle co 800 x 600 pikseli przy przekątnej 6 cali (160 ppi), Icarus używa technologii OED podobną jak w Trekstor Pyrus i Trekstor Pyrus Maxi. Daje ona trochę bielsze tło, ale większy efekt ghostingu (cienie pozostające po poprzedniej stronie). Icarus 8 nie posiada dotykowego ekranu i funkcji czytania na głos.
-
Gość: naomi, 193.59.74.13*
2014/01/09 10:36:18
Na pewno Oled? ja gdzieś w specyfikacji czytałam, że eink. Miałam przyjemność krótkiego przetestowania icarusa (koleżanka kupiła mamie na święta) i byłam naprawdę pod wrażeniem jasności ekranu. Nie wiem jak przy dłuższym użytkowaniu,ale nie zauważyłam ghostingu/
-
2014/01/09 20:14:07
Nie OLED, tylko OED. Opierałem się na recenzji czytnika na allesebook.de Z powodu wykorzystania technologii chińskiego producenta Trekstor został pozwany przez E Ink Holding w Niemczech.
-
Gość: Ania.9, host-23-82.internetunion.pl
2014/03/02 12:14:09
Witam :) chciałabym kupić czytnik. Zależy mi na czytniku z formatem epub i ewentualnie jeśli jest to dotykowy ekran.
-
2014/03/03 17:45:52
Pocketbook Basic Touch ok. 400 zł (rozdzielczość 800 x 600), Pocketbook Touch Lux 2 (dodatkowo podświetlenie i wyższa rozdzielczość), Onyx Afterglow (podświetlenie i wyższa rozdzielczość).