Blog > Komentarze do wpisu

Przełom w sprawie VAT na ebooki

Temat VAT na ebooki poruszałem już kilkakrotnie od 2013 r. Obecnie cyfrowe publikacje przesyłane w formie elektronicznej bez nośnika, traktowane są jako usługa i objęte standardową stawką VAT - 23 %, w przeciwieństwie do książek papierowych, które korzystają ze stawki preferencyjnej - 5 %. Niektóre kraje europejskie jak Francja czy Luksemburg, zdecydowały się objąć preferencyjną stawką VAT ebooki, ale zostały skarcone przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa niższego VAT na ebooki była przedmiotem deklaracji przedstawicieli rządów państw UE od dłuższego czasu. W 2014 r. za takim rozwiązaniem opowiedziały się Niemcy, a 22 marca 2015 ukazał się wspólny list ministrów rządów Polski, Niemiec i Francji w sprawie obniżenia VAT na ebooki do Komisji Europejskiej.

Młyny eurobiurokracji mielą powoli, ale sprawa wreszcie nabrała rumieńców. 1 grudnia Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań "mających na celu poprawę warunków prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa zajmujące się handlem elektronicznym pod względem podatku VAT".

W opublikowanym komunikacie na stronach Komisji Europejskiej komunikacie możemy przeczytać:

Obecne przepisy pozwalają państwom członkowskim na opodatkowanie publikacji drukowanych, takich jak książki i gazety, według obniżonych stawek lub – w niektórych przypadkach – stawek bardzo niskich bądź zerowych. Z przepisów tych wyłączone są publikacje elektroniczne, przez co produkty takie są opodatkowane według stawki podstawowej. Po zatwierdzeniu nowych zasad przez wszystkie państwa członkowskie będą one mogły – na zasadzie dobrowolności – dostosować stawki dotyczące publikacji elektronicznych do stawek stosowanych w przypadku publikacji drukowanych.

Warto zaznaczyć, że w rozwiązaniu proponowanym przez KE decyzja o objęciu ebooków obniżoną stawką VAT należeć będzie do poszczególnych krajów członkowskich. To oznacza, że nawet jeśli nastąpi długo oczekiwana zmiana w przepisach europejskich, to konieczne będą również regulacje w prawie krajowym. Sądzę, że pierwszego ebooka z obniżoną stawką VAT będziemy mogli zakupić najwcześniej w 2018 r.

Obniżenie VAT na książki elektronicznei i niższe ceny ebooków byłyby korzystnym impulsem dla pogrążającej się w stagnacji branży publikacji elektronicznych.

sobota, 03 grudnia 2016, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: