Blog > Komentarze do wpisu

Dasung - monitor z ekranem E Ink

Ostatnio po długiej pracy przy monitorze zaczęły zaczęły mnie piec oczy. Gapienie się w ekran LCD przypomina trochę patrzenie w migającą z dużą częstotliwością żarówkę i nie może pozostać bez konsekwencji dla wzroku. Gdyby tak przenieść ekrany mieć możliwość znane z czytników ebooków ekrany E Ink do monitora?

Dasung Paperlike - monitor z ekranem E Ink

W połowie 2016 r. chińska firma Dasung ogłosiła zbiórkę na platformie Indiegogo na monitor z ekranem E Ink. W jej wyniku zebrano ponad dwunastokrotnie większą kwotę od zakładanej - $193 100.Uczestnicy zbiórki, która wpłacili wymaganą kwotę $799 w zamian otrzymywali urządzenie z podstawką

Dasung Paperlikewyposażony jest w ekran E Ink Mobius o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1600 na 1200 pikseli. Można go podłączyć jako dodatkowy monitor za pomocą kabla USB. Poniżej ekranu na ramce monitora znajdują się trzy przyciski:

  • C - do odświeżenie ekranu z ghostingu
  • 16 - przełączający do odświeżania w trybie 16 odcieni
  • A2 - przełączający do trybu "płynnego"

Przy wpisywaniu tekstu lub nawigacji w edytorze w trybie "16 odcieni"  reakcja ekranu jest dość wolna. Jak stwierdza autor filmu, ten tryb wykorzystuje do przeglądania wykresów.

Lepiej przy wpisywaniu tekstu sprawdza się tryb "A2", w którym jest mniej widocznych szczegółów

Poniżej ten sam obrazek w różnych trybach działania monitora.Monitor Dasung Paperlike - porównanie trybów wyświetlania

Zasada działania jest prosta - gorsza jakość obrazu i płynniejsze odświeżanie albo lepsza jakość i wolniejsza reakcja ekranu.

Ekran ma ograniczenia wynikające z cech technologii E Ink. Nie zobaczymy na nim kolorów. Czasem na ekranie pojawią się "duchy" poprzedniej strony. Wydaje mi się, że może się sprawdzić w prostej monotonnej i żmudnej pracy z tekstem, tam gdzie kolor i szybkie przewijanie nie mają takiego znaczenia.

Jeśli ktoś chciał zastanawiał się nad kupnem tego monitora z E Ink to mam nie najlepszą wiadomość wiadomość - Dasung ogłosił Twitterze, że wszystkie egzemplarze zostały wyprzedane, klientom z 50 krajów. Sądząc z zebranej na Indiegogo sprzedanych zostało ok. 1000 sztuk. Firma Dasung zapowiedziała jednak pojawienie się kolejnej wersji monitora z rozdzielczością 2200 x 1650 pikseli.

niedziela, 22 stycznia 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: