Blog > Komentarze do wpisu

Czytniki InkBOOK Classic 2 i InkBOOK Prime nagrodzone Red Dot: Product Design 2017

Red Dot to cenione wyróżnienie w zakresie wzornictwa przemysłowego, przyznawane od 1955 przez Design Zentrum Nadrenia-Westfalia w Essen. W tym roku wśród nagrodzonych produktów znalazły się polskie czytniki InkBOOK Prime i InkBOOK Classic 2.

Czytniki InkBOOK Classic i InkBOOK Prime wyróżnione nagrodą Red Dot

InkBOOK Classic i InkBOOK Prime to pierwsze urządzenia marki InkBOOK zaprojektowane w Polsce. Za ich wzornictwo odpowiada firma ID Design. Oba czytniki charakteryzują się dość fantazyjnym wyprofilowaniem tyłu obudowy, który ma nawiązywać do grzbietu otwartej książki, a zarazem ułatwiać trzymania czytnika.

Tak o projektowaniu czytników wypowiedział się założyciel firmy Arta Tech Paweł Horbaczewski:

Postanowiliśmy zerwać z dominującą konwencją i zaprezentować wzornictwo, które kładzie przede wszystkim nacisk na ergonomię. Kluczowymi aspektami były dla nas wygoda trzymania urządzenia w dłoni przez wiele godzin oraz zniwelowanie efektu zmęczenia oczu i rąk.

Ważną i dość rzadko spotykaną cechą czytników InkBOOK są pary fizycznych przycisków umieszczonych na krawędziach obudowy. Pozwala to na przejście do następnej i poprzedniej strony, trzymając czytnik w jednej ręce. W obu czytników nieco szersza jest też jest dolna część ramki zakończona krawędzią w kształcie łuku.

Szkice czytników InkBOOK Prime i InkBOOK Classic

W 2017 r. do nagrody Red Dot zgłoszonych 5500 projektów. Najwyższe wyróżnienie - Red Dot Best of the Best otrzymały 102 produkty, w tym jeden z Polski. Red Dotem zostało nagrodzonych 1405 projektów, w tym omawiane czytniki InkBOOK. Honorowe wyróżnienie otrzymało 45 produktów.

Zwraca uwagę, że jeśli porównać liczba nagradzanych produktów w dziedzinie elektroniki użytkowej znacznie wzrosła. W kategorii „Interface Design” w 2011 r. nagrodzonych ok. 20 produktów, a pięć lat później już blisko 40. W minionych latach nagrodę Red Dot takie czytniki ebooków jak Kobo Aura (2014) czy Nook Simple Touch (2012). Ciekawostką jest, ze nagrodę otrzymał również czytnik Oyo 2, któremu wyróżnienie nie pomogło i na półkach e-księgarni Thalia musiał ustąpić miejsca czytnikom marki Cybook Odyssey. O wyróżnieniu Red Dotem czytnika PocketBOOK Touch Lux 2 informował producent czytnika, choć na stronie Red Dot przy profilu urządzenia brak takiej informacji.

W moim przekonaniu Arta Tech wyraźnie stara się wypłynąć ze swoimi produktami na międzynarodowe wody, próbując wcisnąć się w wolne miejsca, nie zajęte przez Amazon czy Kobo. Zapewne służyć temu ma również wsparcie dla DRM firmy Sony na czytnikach InkBOOK Prime InkBOOK Classic 2. Firma szans rozwoju marki może szukać w możliwośc integracji czytnika z ekosystemami opartymi na Androidzie, jak np. Legimi czy Skoobee.

Przyznana nagroda stanowi dodatkowy atut przy budowaniu wizerunku stosunkowo młodej marki InkBOOK . Warto pamiętać nie ma lepszego wyróżnienia produktu jak zadowolony klient, a na to trzeba naprawdę ciężko zapracować, nie tylko przy projektowaniu, nadzorowaniu wykonawcy, ale też przy obsłudze klienta.

Gala wręczenia nagród Red Dot odbędzie się 3 lipca 2017 r. w Essen.

Poniżej zestawienie cenowych ofert cenowych z polskich sklepów wygenerowany z pomocą programu Convertiser. Dokonując zakupów z tych linków wspieracie mnie moralnie i materialnie do dalszej pracy nad blogiem

InkBOOK Classic 2

InkBOOK Prime

niedziela, 09 kwietnia 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: gela25, *.ipv4.supernova.orange.pl
2019/03/01 11:46:48
ja z kolei mam Explore i dobrze, że menu jest w języku polskim. Zdecydowanie najlepiej wydane pieniądze od dłuższego czasu. Arta Tech stanęli na wysokości zadania.