Blog > Komentarze do wpisu

Onyx Boox e-Note – kolejny duży czytnik z ekranem E Ink Mobius Carta

 Chiński producent czytników Onyx wyraźnie stawia na urządzenia o większym ekranie. Po trzynastocalowym czytniku Onyx Boox Max Carta zaprezentowany został Onyx Boox e-Note.

Onyx Boox e_Note - kadr z kartą z danymi technicznymi czytnika

Onyx Boox e-Note to czytnik z ekranem o przekątnej 10,3 cala i rozdzielczości 1404 x 1872 piksel, czyli ok. 227 ppi. W porównaniu z wcześniejszymi modelami z ekranem 9,7 cali, które miały gęstość siatki pikseli zaledwie 150 ppi, widać sporą różnicę. Rozdzieczość w dużych czytnikach moim zdaniem ma większe znaczenie. Większy rozmiar to lepsze i wygodniejsze przeglądanie złożonych publikacji, w których znajdziemy np. wykresy, tabele i obrazy. W takim przypadku wyższa rozdzielczość daje większe korzyści niż w odniesieniu do dokumentów złożonych tylko z tekstu.

Ekran w Onyx Boox e-Note to prawdopodobnie połączenie technologii Carta i Mobius, określane jako „10.3’’ HD Mobius Carta screen”. Pierwsza – daje lepszy kontrast, druga – sprawia, że ekran jest lżejszy i bardziej odporny na uszkodzenia.

Onyx Boox e-Note działa w oparciu o system Android w wersji 4.0.

Czytnik wyposażony jest w:

  • procesor Cortex A9 i 1 Gb pamięci RAM
  • 16 GB pamięci wewnętrznej i wejście na kartę microSD
  • moduł WiFi oraz Bluetooth 4.0
  • baterie o pojemności 4100 mAh
  • 4 fizyczne przyciski (dwa do zmiany stron, jeden do menu, jeden „back”)
  • wejście słuchawkowe 3,5 mm

Onyx Boox e-Note przy wymiarach 325 x 237 x 6,7 mm ważyć ma 380 g.

Nie jest do końca jasny sposób obsługi czytnika. W specyfikacji urządzenia podano „Electromagnetic Touch or Capacitive Touch + active pen”. Niezależnie od tego czy jest to ekran elektromagnetyczny, czy pojemnościowy czy „dwa w jednym” na współpracę z palcem bym nie liczył. Na załączonym poniżej filmie Pan dziarsko kreśli na ekranie słowa jakimś stylusem.

 

Na filmie widać również dwa warianty czytnika:

  • z ekranem zrównanym z ramką,
  • z ekranem zatopionym w ramce.

Nie jest znana na razie ani cena, ani data wejścia na rynek czytnika. Po rozstaniu z firmą Arta Tech Onyx nie ma w Polsce oficjalnego dystrybutora. Najbliższy działający w Niemczech to Booxtor i sklep e-reader-store.de. Zapewne ten czytnik ebooków do tanich należeć nie będzie. Spodziewałbym się ceny w wysokości ok. 500 euro.

Dużo się ostatnie dzieje w zakresie czytników z dużym ekranem. Pisałem już o Onyx Boox Max Carta, dwuekranowym zytniku do nut GVIDO 13.3, czy nowym trzynastocalowcu Sony DPT-RP1. Impulsem do tego urodzaju na duże czytniki jest wprowadzenie ekranów E Ink Mobius Carta o wyższej rozdzielczości. Wykorzystanie plastikowych zamiast szklanych paneli, sprawie, że ekran traci na wadze, a urządzenie zyskuje na mobilności.

Wydaje mi się, że zapotrzebowanie na urządzenia ekranami pasywnymi jest dość duże. Nie chodzi tu może o miłośników literatury, ale o ludzi, którzy w pracy zawodowej godzinami ślęczą nad dokumentami w formie w elektronicznej. Wtedy czytnik z dużym, pasywnym, nie święcącym w oczy ekranem może przynieść ulgę. Najbardziej oczekiwane cechy takich urządzeń, to możliwość wykorzystania ich jako dodatkowego ekranu oraz robienia odręcznych notatek.

czwartek, 20 kwietnia 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: