Blog > Komentarze do wpisu

Niższy VAT na ebooki coraz bardziej realny.

Serial pt. „VAT na ebooki” trwa dalej, ale chyba zbliżamy się do ostatniego odcinka. Gwoli przypomnienia - ebooki sprzedawane „online” obecnie traktowane są jako usługa i opodatkowane podstawą stawką VAT – 23% (w Polsce), w przeciwieństwie do tradycyjnych książek, które korzystają z preferencyjnej stawki 5% (w Polsce).

Obniżona stawka VAT na ebooki staje się coraz bardziej realna

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prawo europejskie, w którym ebooki opodatkowane są jako usługa. Wprawdzie niektóre państwa członkowskie przyjmowały preferencyjną stawkę VAT na ebooki, ale zostały za to skarcone przez Trybunał Sprawiedliwści UE.

W dniu 1 grudnia 2016 r. Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań dotyczących podatku VAT, proponując, by decyzja o objęciu ebooków preferencyjną stawką VAT należała do państw członkowskich.

Już 12 grudnia 2016 r. na ręce Marszałka Sejmu został złożony przez grupę posłów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT, który zakładał zrównanie cyfrowych książek i czasopism pod względem fiskalnym z ich papierowymi odpowiednikami. Oznacza to rozszerzenie preferencyjnych stawek VAT w wysokości 5% na ebooki i 8% – na czasopisma.

Projekt trafił do Komisji Ustawodawczej. Podczas posiedzenia 22 marca została przedstawiona przez eksperta Biura Analiz Sejmowych: Stanowisko biura jest jednoznaczne. Projekt zmiany ustawy o podatku do towarów i usług uznajemy za niezgodny z prawem UE – z dyrektywą 2006/112/WE, a więc dyrektywą VAT-owską.

Jednocześnie BAS zaznaczyło:

Stanowisko BAS jest takie, że projekt jest niezgodny z prawem UE w obecnym stanie prawnym. Natomiast trzeba też zaznaczyć, że w trakcie prac ustawodawczych w Komisji Europejskiej jest projekt zmiany dyrektywy dopuszczający możliwość stosowania przez państwa członkowskie ulgowych stawek na książki i na publikacje dostarczane drogą elektroniczną.

Komisja Ustawodawcza uznała za projekt za dopuszczalny do dalszych prac. Trafił on pod obrady Sejmu w dniach 19-20 kwietnia. Dyskusja miała dość przebieg odmienny od tego, z czym na co dzień kojarzymy budynek przy Wiejskiej. Co do konieczności zmian, to wszystkie kluby parlamentarne były zgodne. W pierwszym dniu klub PiS zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w I czytaniu, ale następnie się z tego wycofał. W rezultacie projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Postęp prac nad omawianą wyżej ustawą możecie śledzić na stronie druku sejmowego nr 1430.

Tymczasem sprawa VAT na ebooki nabrała rumieńców na forum europejskim. W środę 3 maja Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego przegłosowała propozycje Komisji Europejskiego, zgodnie z którymi kwestię stosowania obniżonej stawki VAT na ebooki pozostawia się do decyzji krajów członkowskich, przy 48 głosach „za”, jednym „przeciw” i jednym „wstrzymującym się”. Głosowanie w tej sprawie w Parlamencie Europejskim odbędzie się 31 maja lub 1 czerwca. Następnie treść rozwiązań musi zostać przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Postępy prac nad dyrektywą można śledzić na stronie Parlamentu Europejskiego.

Wizja niższego VATu na ebooki staje się coraz bardziej realna, tym razem nie są to zapowiedzi, ale już konkretne kroki legislacyjne. W przypadku przyjęcia dyrektywy przez Parlament i Radę, w sejmowej Komisji Finansów Publicznych jest już gotowy projekt ustawy.

Pozostaje mieć nadzieje na rychłe pomyślne załatwienie tej sprawy. Redukcja stawki VAT na książki elektroniczne w Polsce umożliwiłaby spadek cen, nawet o ok. 15%, stanowiąc impuls do szybszego rozwoju rynku cyfrowych publikacji.

niedziela, 07 maja 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: