Blog > Komentarze do wpisu

Bezdotykowy czytnik PocketBook Basic 3 już w sprzedaży

Spośród liczących się na polskim rynku czytników graczy, PocketBook jest ostatnim, który utrzymuje w swojej ofercie bezdotykowe urządzenia. W tym tygodniu do sprzedaży w Polsce trafił czytnik ebooków PocketBook Basic 3.

Na polski rynek trafia czytnik ebooków PocketBook Basic 3

W porównaniu z poprzednim bezdotykowym modelem można zauważyć kilka modyfikacji:

 • ekran E Ink Pearl zastąpiono ekranem E Ink Carta
 • waga czytnika zmalała o 18 g
 • w nowym czytniku wprowadzono funkcję Send-To-PocketBook (czyli wysyłka ebooków na czytnik przez mejla)
 • wprowadzono czarny wariant kolorystyczny zamiast szarego

Poniżej podstawowe dane techniczne czytnika PocketBook Basic 3:

 • ekran E Ink Carta o rozdzielczości 800 x 600 pikseli (166 ppi)
 • procesor 1 Ghz
 • 256 MB pamięci RAM
 • 8 GB pamięci wewnętrznej
 • system operacyjny Linux 3.0.35
 • obsługa formatów PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM
 • bateria o pojemności 1300 mAh
 • wejście na kartę microSD
 • moduł wifi 802.11a/b/g/n
 • waga 170 g
 • wymiary 174,4 x 114,6 x 8,3 mm
 • aplikacje Send-to-PocketBook, Dropbox, kalkulator, zegar, kalendarz, słownik, szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć

Nawigacja odbywa się za pomocą pierścienia poniżej ekranu i umieszczonego w jego środku przycisku. Po jego obu stronach znajdują się przyciski do zmiany stron.

Czytnik ebooków PocketBook Basic 3 w wersji czarnej
Czytnik ebooków PocketBook Basic 3 w kolorze czarnym

Mimo braku dotykowego ekranu, czytnik posiada właściwie niemal te same funkcje co droższe dotykowe modele, w tym słownik, opcje wysyłki na mejla czy przesyłania ebooków przez synchronizację z kontem w Dropboxie.

W moim przekonaniu bezdotykowy ekran w przypadku czytników ebooków jest zaletą a nie wadą. Przy dobrej konstrukcji i rozmieszczeniu przycisków taki czytnik można obsłużyć spokojnie jedną ręką, co umożliwia swobodne czytanie, stojąc w autobusie czy tramwaju, kiedy jedną ręką trzymamy się poręczy, a w drugiej dzierżymy czytnik. Jest to główny powód, dla którego ciągle korzystam z leciwego Kindle Classic.

W przypadku dotykowych czytników może się zdarzyć, że dotykowa warstwa pogarsza właściwości optyczne ekranu. PocketBook Basic 2 z ekranem E Ink Pearl „miażdżył” jasnością ekranu droższe modele jak PocketBook 650 Ultra czy PocketBook Basic Touch. Kiedy „bawiłem” się czytnikami firmy PocketBook na targach książki w Krakowie, Basic 2 prezentował się korzystniej na tle bardziej zaawansowanych modeli pod względem przewidywalności i stabilności działania.

Dokładniejszy opis czytnika znajdziecie we wpisie: Guzikiem, nie dotykiem: PocketBook Basic 3 – test czytnika

Czytnik jest dostępny w dwóch kolorach: czarnym i białym. W niektórych sklepach może występować pod nazwą PocketBook 614 W Basic 3. Cena urządzenia zaczyna się od 329 zł u oficjalnego dystrybutora – czytio.pl (+ koszt wysyłki min. 15 zł). W tej lub nawet nieco niższej cenie można nabyć czytnik ebooków InkBOOK Classic 2 z dotykowym ekranem i fizycznymi przyciskami do zmiany stron.

Poniżej oferty PocketBook Basic 3. Dokonując zakupu z podanych niżej linków wspieracie mnie moralnie i materialnie do dalszej pracy nad blogiem.

Czytnik wprowadzony do sprzedaży na rynku rosyjskim nosi nazwę PocketBook 614 Plus. Urządzenie jest wyposażone w ekran  E Ink Carta o rozdzielczości 800 x 600 pikseli i przekątnej 6 cali. Przejście z technologii E Ink Pearl na E Ink Carta to chyba najistotniejsza zmiana w stosunku do PocketBook Basic 2. PocketBook 614 Plus jest lżejszy od PocketBook Basic 2.

Poniżej podstawowe dane techniczne PocketBook 614 Plus:

 • ekran E Ink Carta o rozdzielczości 800 600 pikseli (167 ppi)
 • wymiary 174,4 х 114,6 х 8,3 mm
 • waga 170 g
 • bateria o pojemności 1300 mAh
 • procesor o taktowaniu 1Ghz i 256 MB pamięci RAM
 • wejście na kartę microSD o pojemności do 32 GB
 • obsługa formatów EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI) JPEG, BMP, PNG, TIFF
 • funkcje dodatkowe galeria, kalendarz, kalkulator, słownik, sudoku, szachy

Czytnik jest obsługiwany przy pomocy umieszczonych pod ekranem pierścienia z przyciskiem oraz dwóch przycisków do zmiany stron. Dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych:  czarnym i białym.

Czytnik ebooków PocketBook 614 Plus w kolorze czarnym

Czytnik w Rosji kosztuje 6999 rubli, czyli ok. 470 zł. Jak na polskie warunki taka cena wydaje się zdecydowanie wygórowana. Trzeba jednak zaznaczyć, że np. PocketBook Aqua 2 w Rosji sprzedawany jest  za 12 000 rubli czyli ok. 786 zł, a w Polsce jego cena to tylko ok. 550 zł. Jeśli zachować te same proporcje, to cena PocketBook 614 Plus w Polsce wyniosłaby ok. 330 zł.

 Obecnie PocketBook Basic 2 można kupić już za 289 zł, a dotykowy InkBook Classic 2 to wydatek 319 zł.

Należy zaznaczyć, że jednak nie wszystkie modele PocketBooka sprzedawane na rosyjskim rynku, można było kupić nad Wisłą. Przykładem jest choćby PocketBook 615, czytnik podobny do PocketBook Basic 2, z tą różnicą, że wyposażono go w ekran o E Ink Pearl o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Aktualizacja (04.06.2017): 

PocketBooK 614 Plus pojawił się w Polsce pod nazwą PocketBook Basic 3 i jest dostępny w przedsprzedaży w Empiku w cenie 328,99 zł. Cenę udało mi się poprawnie antycypować. Premiera czytnika PocketBook Basic 3 w Polsce ma nastąpić 13 czerwca 2017 r.

PocketBook Basic 3 dostępny w przedsprzedaży w Empiku

Może to być ostatni porządny niedotykowy czytnik na polskim rynku, który ma całkiem spore możliwości i przyzwoicie działający słownik. Pamiętam jak kiedyś zdarzyło mi się "bawić" się na czytnikami PocketBook na targach, to najbardziej przypadł mi do gustu PocketBook Basic 2. Ze wszystkich zachowywał się najbardziej przewidywalnie dla użytkownika, a dotykowe modele przebijał kontrastem ekranu.Wyposażony w ekran E Ink Carta i obsługiwany przyciskami może być dobrą propozycją dla osób, którę pragną rozpocząć swoją przygodę z e-czytaniem.

Poniżej linki do ofert czytnika z podanymi cenami. Urządzenie można już nabyć za 329 zł. Klikając i dokonując zakupu, wspieracie mnie do dalszej pracy nad blogiem.

PocketBook Basic 3 na czytio.pl - 309 zł

Źródła:

aktualizacja:2017.11.12

piątek, 16 czerwca 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: