Blog > Komentarze do wpisu

Czeskie veto i pat w sprawie VAT na ebooki

Po ostatniej decyzji Parlamentu Europejskiego wydawało się, że kwestia obniżenia stawek VAT na ebooki jest na dobrej drodze. Można było mieć nadzieję, że propozycja Komisji Europejskiej zostanie zaakceptowana przez Radę Unii Europejskiej (czyli zgromadzenie właściwych dla danej sprawy ministrów z krajów członkowskich).

VAT na ebooki - kiedy wreszcie wyniesie 5%

W sprawach podatkowych w Radzie UE obowiązuje jednomyślność. Podczas spotkania ministrów krajów członkowskich 16 czerwca 2017 r. sprzeciw wobec propozycji Komisji Europejskiej w sprawie VAT na ebooki zgłosił czeski minister finansów Ivan Pilny. Czeskie veto jest odpowiedzią na zablokowanie ich projektu w sprawie stosowania odwróconego VAT. Jest to mechanizm, który ma ograniczyć wyłudzenia podatku VAT.

Propozycje Komisji Europejskiej dawały krajom członkowskim prawo do objęcia ebooków i czasopism elektronicznych obniżonymi stawkami podatku VAT, którymi są objęte ich papierowe odpowiedniki. W Polsce oznaczałoby obniżenie stawki VAT na publikacje elektroniczne z 23% do 5%.

Nawet gdyby przyjęte zostały stosowane rozwiązania na gruncie prawa europejskiego, to konieczne jest ich przyjęcie do krajowego ustawodawstwa. W Sejmie jest już odpowiedni projekt ustawy, który po I czytaniu trafił do Komisji Finansów Publicznych.

Dalszy rozwój sprawy, zależy od tego, czy uda się znaleźć kompromis z Czechami, który wpłynie na zmianę ich stanowiska. Następne spotkania ministrów finansów Rady UE przypadają na 11 i 24 lipca.

niedziela, 25 czerwca 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: