Blog > Komentarze do wpisu

Niższy VAT na ebooki coraz bliżej. Parlament Europejski zrobił kolejny krok

Kwestia VAT na ebooki to ciągnący się od lat serial, który powoli wydaje się zbliżać się ku końcowi. 1 czerwca Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy, który pozwoli krajom członkowskim na stosowanie obniżonej stawki VAT na ebooki.

Czy wreszcie ebooki zostaną objęte niższym VATem?

Dla mniej wtajemniczonych –  ebooki sprzedawane w prawie europejskim są traktowane jak usługa i nie można do nich stosować obniżonej stawki podatku VAT. Stąd w Polsce w cenie kupując ebooka płacimy 23% VAT, kupując książkę tradycyjną  - 5%.

Po latach deklaracji, listów, wystąpień, wyroków, pochylania się z troską, młyny europejskiej biurokracji w sprawie stawki VAT na ebooki zaczęły mielić żwawiej. W grudniu 2016 Komisja Europejska ogłosiła projekt rozwiązań, prawnych, które sprawę stosowania obniżonej stawki VAT na ebooki i czasopisma elektroniczne, pozostawiający tę kwestię do decyzji krajów członkowskich. Takie rozwiązanie zostało w maju 2017 r. przyjęte przez Komisję Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim odbyło się 1 czerwca 2017 r. Projekt został przegłosowany przy 590 głosach „za”, 8 „przeciw” i 10 wstrzymujących się. Czy to już koniec telenoweli pt: „Niższy VAT na ebooki”?. Raczej nie, ale przynajmniej można stwierdzić, że to ostatni lub przedostatni sezon. Projekt powinien jeszcze zostać przyjęty przez Radę Unii Europejskiej, czyli konferencje ministrów lub przedstawicieli państw członkowskich.

Nawet jeśli odpowiednia dyrektywa zostanie przyjęta, to konieczne są zmiany legislacyjne w polskim ustawodawstwie. Stosowny został zgłoszony przez grupę posłów w grudniu 2016 r., trochę na wyrost, bo był ewidentnie sprzeczny z prawem europejskim. Trafił jednak pod obrady Sejmu w dniach 19-20 kwietnia 2017 r., a następnie został skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Na posiedzeniu tejże Komisji 24 maja 2017 r. zdecydowano o przekazaniu projektu (druk sejmowy nr 1430) do prac w stałej podkomisji do monitorowania systemu podatkowego.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim to kolejny, ale nie ostatni krok na długiej, wyboistej i usianej posiedzeniami, głosowaniami legislacyjnej drodze, na której końcu znajduje 5% VAT na ebooki 8 % na czasopisma w formie elektronicznej.

 Poniżej linki do przebiegu procesu legislacyjnego w sprawie VAT na ebooki w:

sobota, 03 czerwca 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2019/01/30 17:51:55
Zdecydowanie i jak najszybciej powinni obniżyć ten VAT na ebooki. Przecież dopóki tego nie zrobią ich cena nie pójdzie w dół. A jak inaczej zachęcić przeciętnego Polaka do tego, aby zaczął czytać, jak nie obniżając cenę. Jakby ktoś też chciał zobaczyć jak działą VAT to tutaj przeczyta o tym więcej, a zdecydowanie warto jest się dokształcać ;)