Blog > Komentarze do wpisu

PocketBook Basic Lux – bezdotykowy czytnik z podświetleniem ekranu

PocketBook jest ostatnim z większych producentów czytników, który ma w swojej ofercie urządzenia bez dotykowego ekranu obsługiwane przyciskami. Na polski rynek właśnie wszedł najnowszy czytnik tej firmy – PocketBook Basic Lux.

Czytnik obsługiwany przyciskami z podświetleniem ekranu - PocketBook Basic Lux

Najwierniejsi czytelnicy bloga wiedzą, że od lat jestem wiernym użytkownikiem Kindle Classic i zagorzałym piewcą wyższości guzikowców (a konkretnie rzeczone Kindle Classic alias Kindle 4) nad dotykowcami).

Poniżej garść argumentów przemawiających za bezdotykowymi czytnikami:

 • nie zostawiasz śladów paluchów na ekranie,
 • masz pełną kontrolę nad czytnikiem (zmiana stron, zaznaczanie tekstu) za pomocą jednej ręki,
 • brak dotykowego ekranu zmniejsza ryzyko przypadkowej zmiany strony,
 • brak warstwy dotykowej pogarszającej właściwości optyczne ekranu (bezdotykowy PocketBook Basic 2 z E Ink Pearl miażdży bielą niemal dwa razy droższy PocketBook 650 Ultra z ekranem E Ink Carta).

Prawdę mówiąc po wycofaniu przez Amazon ze sprzedaży Kindle Classic, liczyłem, że jeszcze guzikowce powrócą do czytnikowego portfolio giganta z Seatle. Tak się jednak nie stało. Fizyczne przyciski do zmiany stron powróciły  natomiast w najdroższym modelu – Kindle Oasis.

Przez pewien czas na polskim rynku dostępny był bezdotykowy czytnik Kiano Booky Light, ale nie cieszył się zbyt dobrymi opiniami z uwagi na brak wsparcia ze strony polskiego „producenta”, słabą jakość wykonania.

Za to linię czytników bezdotykowych konsekwentnie kontynuuje firma PocketBook Dowodem jej dwa ostatnie urządzenia: PocketBook Basic 3 i omawiany tu PocketBook Basic Lux.

PocketBook Basic Lux pod względem kształtu obudowy stanowi kontynuację linii bezdotykowych czytników Basic, którą charakteryzuje rozmieszczenie poniżej ekranu pomarańczowego pierścienia z przyciskiem nawigacyjnym i dwóch ledwie zauważalnych, oznaczonych drobnymi wypustkami przycisków do zmiany stron. Obudowa ma kolor brązowy. Dodatkowym atutem czytnika jest wbudowane podświetlenie ekranu, które pozwala na wygodne czytanie przy słabszym świetle.

Czytnik PocketBook Basic Lux - ekran i położone poniżej niego przyciski

Tył obudowy jest wyprofilowany w charakterystyczny sposób, by umożliwić pewniejsze trzymanie czytnika w ręce.

PocketBook Basic Lux - wyprofilowana w charakterystyczny sposób tylna część obudowy

Na dolnej krawędzi czytnika znajdziemy wyłącznik, wejście na kartę microSD i gniazdo microUSB.

Poniżej podstawowe dane techniczne czytnika PocketBook Basic Lux

 • ekran E Ink Carta  o przekątnej 6 cali i rozdzielczości 1024 x 758 pikseli
 • wbudowane podświetlenie ekranu
 • procesor 1 Ghz i 256 MB RAM
 • 8 GB pamięci wewnętrznej
 • wejście na kartę pamięci microSD
 • wymiary 174,4 x 114,6 x 8,6
 • bateria o pojemności 1300 mAh
 • obsługa formatów PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM,JPEG, BMP, PNG, TIFF
 • funkcje dodatkowe Dropbox, Send-to-PocketBook oraz PocketBook Sync

Podobne urządzenie trafiło na rynek rosyjski pod nazwą PocketBook 615, z tym że w porównaniu do PocketBook Basic Lux nie posiadał wifi i działających w oparciu o sieć usług. Zamiast ekranu E Ink Carta w rosyjskiej wersji był ekran E Ink Pearl.

Czytniki bezdotykowe z serii Basic obsługiwały sporo formatów, miały niezłe wsparcie dla słownika, spore możliwości ustawień czcionki. Są wprawdzie tańsze urządzenia ze słabszym ekranem, ale nadal ze sporymi możliwościami w zakresie ustawień kroju, wielkości czcionki, obsługi wielu formatów. Wspomniane wyżej cechy w połączeniu z przyzwoitym ekranem z wbudowanym podświetleniem mogą być sporymi atutami czytnika PocketBook Basic Lux.

Jak donosi Cyfranek, PocketBook Basic Lux - bezdotykowy czytnik z podświetleniem ekranu ma kosztować 399 zł. Wypełnia tym samym lukę w segmencie bezdotykowych czytników z podświetleniem.

Poniżej linki do ofert czytnika w wybranych sklepach internetowych. Klikając i dokonując zgodnego z waszymi potrzebami zakupu wspieracie mnie moralnie i materialnie do dalszej pracy na blogiem, za co Wam serdecznie dziękuję.

PocketBook Basic Lux jest sprzedawany na czytio.pl gdzie bywa przeceniany nawet do 379 zł.

Zapraszam również do lektury recenzji PocketBook Basic Lux.

środa, 14 czerwca 2017, czynownik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: