o eksiążkach, czytnikach ebooków i eczytaniu
Kategorie: Wszystkie | akcesoria | czytniki | eczytanie | porady | rynek ebooków
RSS
środa, 19 października 2016

Francuska firma Bookeen zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży dwóch nowych czytników: Cybook Muse Light i Cybook Muse HD.

niedziela, 16 października 2016

Niemiecki rynek ebooków mozna opisać jako starcie amerykańskiego giganta z koalicją rodzimych e-księgarń pod szyldem Tolino. Dzięki temu dość często trafić tam można sporę przeceny czytników. Tak jest i obecnie, choć do Bożego Narodzenia daleko, to za Odrą ceny czytników spadły.

W niemieckim Amazonie przecenione zostały trzy modele czytników (podaję ceny wersji bez reklam wysyłanych do Polski:

 • podstawowy Kindle z 79,99 za 69,99 euro (72,35 euro po uwzględnieniu polskiej stawki VAT)
 • Kindle Paperwhite z 139,99 na 119,99 euro (124,04 euro po uwzględnieniu polskiej stawki VAT)
 • Kindle Voyage ze 189,99 na 159,99 euro (165,37 euro po uwzględnieniu polskiej stawki VAT)

Promocja ma potrwać do 19 października do godz. 9.00.

Równocześnie niemiecka e-księgarnia ebook.de obniżyła o ze 119 na 99 euro cenę czytnika Tolino Shine 2 HD, porównywanego z Kindle Paperwhite

Natomiast inna niemiecka e-księgarnia Thalia obniżyła cenę wodoodpornego Tolino Vision 3 HD ze 159 na 139 euro.

Promocja na wspomniane wyżej czytniki Tolino ma potrwać do 23 października. Czytników Tolino nie zamówimy jednak bezpośrednio do Polski. Możemy jedynie skorzystać z pomocy mieszkających w Niemczech krewnych czy znajomych bądź firmy specjalizującej w pośredniczeniu w przesyłaniu paczek.

Przeceny chyba nie przypadkowo zahaczają o trwające od 19 do 23 października Targi Książki we Frankfurcie nad Menem, które stanowią jedno z ważniejszych wydarzeń na niemieckim rynku księgarsko-wydawniczym.

niedziela, 02 października 2016

Chiński producent czytników Boyue wprowadza na rynek nowe urządzenie - Boyue T63JDread. Co prawda sama firma nie gości pod swoją marką na europejskim rynku, to zdumiewająco podobne urządzenia można spotkać pod takimi markami jak holenderski Icarus czy polski InkBook. Czy pojawianie się nowego czytnika Boyue może zwiastować nadejście następcy popularnego Obsidiana?

Boyue T63 JDRead

środa, 28 września 2016

Wraz z omawianym wcześniej Kobo Aura One na rynek trafił również sześciocalowy czytnik kanadyjskiego producenta - Kobo Aura Edition 2.

Kobo Aura 2 edition - krok do tyłu?

wtorek, 27 września 2016

W pierwszej połowie września Kobo wprowadziło na rynek nowe urządzenie z dużym ekranem - czytnik Kobo Aura One

Kobo Aura One - duży i wodoodporny

niedziela, 25 września 2016

Do sprzedaży trafił ostatnio czytnik polskiego producenta elektroniki użytkowej Kruger&Matz pod nazwą Library. Czytnik na przekór dominującym trendom na rynku czytników, nie ma dotykowego ekranu i jest obsługiwany przy pomocy 12 przycisków (nie licząc włącznika), czyli tyle ile w Kindle Classic (biorąc pierśćień za cztery przyciski), którego jestem zadowolonym użytkownikiem od 2012 r. i nie odczuwam potrzeby zmiany.

Czytnik ebooków Library z 12 przyciskami

niedziela, 04 września 2016

Firma PocketBook po pewnym okresie przestoju w zakresie premier czytników ponownie się uaktywniła. Po ośmiocalowym Inkpadzie 2 przyszła kolej na premierę podstawowego sześciocalowego czytnika z wbudowanym podświetleniem. Jest nim PocketBook Touch HD.

PocketBook Touch HD - czytnik z ekranem 300 ppi

Podstawowe dane czytnika to:

 • E-ink Carta o przekątnej 6 cali gęstości pikseli 300 ppi, z podświetleniem
 • obsługa formatów:  PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC,
  DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
 • procesor 1 Ghz 512 MB RAM
 • pamięć wewnętrzna 8 GB
 • wejścia: miniusb 2.0,  mini jack 3.5mm, slot na kartę SD/MMC do 32 GB
 • akumulator Li-Pol, 1500 mAh (do 1 miesiąca)
 • waga 180 g
 • wymiary 113,5 mm x 175 mm x 9 mm

funkcje dodatkowe: BookStore, przeglądarka internetowa, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook, Sudoku

Jeśli chodzi o wnętrze czytnika, to w porównaniu PocketBook Touch Lux 3 można zauważyć dwie istotne różnice: zwiększono pamięć wewnętrzną z 4 do 8 GB i rozdzielczość ekranu z 212 na 300 ppi. Czytnik posiada również obsługę dźwięku i funkcję TTS (czytania na głos), z których zrezygnowano w PocketBook Touch Lux 2 i 3.

Pewnej modyfikacji uległ wygląd czytnika. Zrezygnowano z eksperymentów z bocznymi przyciskami które pojawiały się w modelach "premium" takich jak:  PocketBook Ultra czy PocketBook Sense. Przyciski umieszczono poniżej ekranu. Górne rogi ramki czytnika mają mniejszy promień zaokrąglenia podobnie jak w PocketBook Ultra. Zwraca uwagę też perforowana tylna cześć obudowy.

PocketBook Touch HD - perforowany tył obudowy

Włącznik, diodę i wejścia umieszczono na dolnej krawędzi obudowy.

PocketBook Touch HD - dolna krawędź obudowy

[edit 02.10.2016]

Nowością w PocketBook Touch HD jest zastosowanie ekranu dotykowego opartego na czujnikach podczerwienie, znanego choćby z czytników Kobo czy Kindle Touch. Dotąd PocketBook trzymał sie ekranów pojemnościowych. Oznacza to, że PocketBooka Touch HD będziemy mogli obsłużyć w rękawiczkach.

PocketBook Touch HD będzie chyba pierwszym czytnikiem z ekranem E Ink Carta o gęstości pikseli 300 ppi, posiadającym menu w języku polskim z oficjalną dystrybucją na terenie Polski.  Można mieć nadzieje, że czytnik będzie współpracował z aplikacją Legimi podobnie jak wcześniejsze modele.

Cena PocketBook Touch HD ma wynieść 659 zł.

środa, 24 sierpnia 2016

Od niemal trzech lat znakiem firmowym polskiej e-ksiegarni Legimi jest oferta abonamentowa, wprowadzona nie bez zgrzytów i z niemałym trudem. Budowana z mozołem oferta została udostępnione na wybrane czytniki Onyx Boox z Androidem, a następnie na czytnikach InkBook Onyx i InkBook Obsidian.

Legimi na PocketBook Touch Lux 3

niedziela, 21 sierpnia 2016

Po wielu miesiącach posuchy firma PocketBook wreszcie wprowadziła na rynek nowe urządzenie. Na uwagę zasługuje fakt, że producent nie wprowadził nowej wersji urządzenia z najpopularniejszego segmentu "6 cali" lecz odświeżył ośmiocalowy model PocketBook Inkpad.

PocketBook Inkpad 2 - czytnik o przekątnej ekranu 8 cali

wtorek, 07 czerwca 2016

Po paru miesiącach przerwy powracam wracam do pisania. Zdaję sobie sprawę, że już trochę dni upłynęło od premiery premiery czytnika Kindle Oasis, ale jednak chciałbym się podzielić refleksjami na temat najnowszego czytnika Amazonu.

Kindle Oasis

poniedziałek, 01 lutego 2016

Przed paroma miesiącami pisałem o tym, że Legimi sprzedając czytnik InkBook Onyx "za złotówkę" w ramach dwuletniego abonamentu usługi "czytanie bez limitu" idzie śladami telekomów.

InkBook Obsidian w abonamencie

niedziela, 31 stycznia 2016

W życiu są rzeczy ważne i ważniejsze. Te pierwsze czasem muszą ustąpić drugim. Tym enigmatycznym tłumaczeniem próbuje się usprawiedliwić z dłuższego braku aktywności na forum. Postanowiłem zacząć od podsumowania minionego roku.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18
O autorze