Kategorie: Wszystkie | akcesoria | czytniki | eczytanie | porady | rynek ebooków
RSS
niedziela, 26 lutego 2012
niedziela, 19 lutego 2012
sobota, 18 lutego 2012

Dokładnie empik.com wprowadził do sprzedaży 444 ebooki w formacie mobi. Wcześniej czy później musieli to zrobić, bo jak długo można ignorować największą grupę potencjalnych klientów - użytkowników Kindle, który poza mobi innych ebookowych formatów nie obsługuje. Co to w praktyce oznacza? Mobi poza Amazonem jest wolne od DRM. Ebook bez DRM = szczęście ludu eczytającego miast i wsi...

Nie jest to wielkie zaskoczenie, bo Virtualo.pl - najmłodsze dziecię Grupy Empik, ruszyło z ebookami w mobi już w grudniu zeszłego roku. Do tej pory posiadacze Kindle byli niemal solidarnie ignorowani przez polskich e-księgarzy.

W dziesiątce najlepiej sprzedających się pozycji w Virtualo.pl są już cztery ebooki w formacie mobi zabezpieczone "znakiem wodnym". Pewnie jest w tym pewien udział styczniowych promocji, ale wydaje się, że odzwierciedla to trend na rynku. Takie bestsellery jak "Cmentarz w Pradze" czy biografia Jobsa w formacie mobi zdystansowały swoje epubowe odpowiedniki. Mimo to, pod względem oferty, na jedną pozycję w formacie mobi ciągle przypada dziesięć w formacie epub. Ciekawe jak wyglądają te proporcje w odniesieniu do sprzedaży.

Krok Empik.com oznacza też zwrócenie się frontem do użytkowników czytnika Amazonu. Być może został przyspieszony spekulacjami o wejściu amerykańskiego giganta na polski rynek wiosną tego roku.

sobota, 11 lutego 2012

Ectaco Jetbook ColorNie było tu szumnej premiery z "ochami" i "achami" oraz Panem w sweterku zachwalającym niezliczone zalety urządzenia, nadużywającym słowa "phenomenal".

Oto jest: Ectaco Jetbook Color, reklamowany pierwszy czytnik w technologii e-ink w kolorze, trafia do sprzedaży.

Stworzony został do celów edukacyjnych, w związku z czym, trudno odbierać go jako urządzenie dla mas służące do dostarczania rozrywki.

 

 

Podstawowe cechy czytnika to:

  • ekran Triton color e Ink o przekątnej 9,7 cała,
  • rozdzielczośc 1600 x 1200,
  • obsługiwane formaty Adobe DRM 9.1, epub, mobi, prc, txt, pdf, fb2, djvu, jpg, png, bmp,
  • wifi i przeglądarka Opera,
  • możliwość dodania karty microSD 32 Gb,
  • lektor tekstu,
  • podświetlanie tekstu,
  • 10 000 odświeżeń stron na jednym naładowaniu baterii,
  • translator dla 180 języków,
  • kalkulatory graficzne i naukowe.

Wydaje się, że jest czytnik ten jest przeznaczony dla uczących się i nauczających. Ucieszy też pewnie miłośników komiksów i mangi. Nie wróżę mu jednak wielkiego sukcesu, ale fakt pojawienie się koloru na e-papierze, oznacza najpóźniej za rok odbędzie się szumna premiera Kindle Color czy czegoś w tym rodzaju. Pojawienie się koloru na epapierze zwiększa obszar wykorzystania e-czytników.

Po fali zachwytów nad Ipadem rzucono hasło "tablety do szkół". Czy wyobrażacie sobie dziecko wlekące do szkoły tablet w stylu produktu Apple ze świecącym ekranem, którego bateria trzyma od kilku do kilkunastu godzin, a który z pewnością nie będzie mu służył wyłącznie do nauki... tu coś tam obejrzy, tu w coś tam pogra, a wieczorem zapomni naładować... Jeśli już jakieś coś z urządzeń mobilnych miałoby trafić w szkolne mury, to e-czytniki z e-ink, dzięki dłuższej żywotności baterii i braku możliwości wykorzystywania ich do oglądania filmów lub grania w gry z bardziej rozpasaną grafiką.

Zapomniałbym najważniejszego - cena! Ectaco Jetbook Color dostępny jest na shopereaders.com w cenie 499,99 $, do tego trzeba doliczyć koszty przesyłki ok. 70$. Wątek VATu czy cła pomijam, gdyż sprzedawca nie informuje o tym na swojej stronie. Czarnobiały Kindle DX o podobnych gabarytach to wydatek 379 $ (plus koszty wysyłki, VAT i cło).

Aktualizacja:

Ectaco Jetbook Color jest już dostępny w Polsce w cenie 1999 zł. Wyrazistością kolorów poraża na tym zdjęciu stronie producenta, i rozczarowuje na zdjęciu wykonanym przez jednego z polskich użytkowników. Producent do czytnika powinien załączać reflektor.

O autorze