Kategorie: Wszystkie | akcesoria | czytniki | eczytanie | porady | rynek ebooków
RSS
sobota, 31 marca 2012

To już przesądzone, że Trekstor 3.0 będzie najpopularniejszym. Królowa life-style'u i wyrocznia milionów polskich pensjonarek zakupiła sobie właśnie swój pierwszy czytnik ebooków. Argumentacja wyboru była prosta jak zagotowanie wody na herbatę:

Nie wiedziałam, czy będzie to udana inwestycja, w związku z tym, wybrałam najtańszy z dostępnych na rynku, do kupienia w Empiku: 

Ceną na pewno Kasia nie kierowała się przy wyborze komórki i laptopa. Blog jest opatrzony w trzy fotografie Kasi ubranej w szarawe gatki, jasnoróżowe onuce siedzącą w foteliku z zaczytaną miną. Na jednym ze zdjęć Wyrocznia Lajfstajlu spogląda w okno - czyżby oczka się zmęczyły? Na kolejnej serii fotek Kasia odziana w mdłobłękitny sweterek i tylko na jednym wpatrzona w e-czytnik.

Czując się za stary na dworowanie sobie z Kasi, pozwolę sobie, że pojawienie się tematyki e-czytnikowej jest świadczy, że pewna świadomość istnienia książki elektronicznej i czytników w narodzie kiełkuje na tyle, że Kasia w swoim blogu na temat lansu, bansu i fajansu poświęciła cały akapit oraz 6 fotek.

Kolejna księgarnia ebooków poszła po rozum do głowy i wprowadziła do swojejej oferty ebooki bez DRM.
środa, 28 marca 2012

Amerykański producent pierwszego czytnika z eInk w kolorze wprowadził do sprzedaży wersję Ectaco Jetbook Color wyposażoną w C-Pen - praktyczne urządzenie na usb umożliwiające skanowanie książek papierowych i przekazywanie ich treści bezpośrednio na czytnik. Wymarzona rzecz dla studentów i wszystkich, którzy muszą przeglądać dziesiątki książek w bibliotekach i robić z nich notatki. Wszystko zależy od tego, jak się C-pen sprawdza w praktyce. Wersja Deluxe z opisanym wyżej gadżetem jest o 100 $ droższa w porównaniu z wersją podstawową i kosztuje 599 $.

poniedziałek, 26 marca 2012
Platforma, której przedstawiciel przed paroma miesiącami miał bronić DRM i lekceważąco traktować użytkowników czytników ebooków dokonała niespodziewanej wolty.
niedziela, 25 marca 2012

W kategorii "świecących" ebooków pojawiła się konkurencja dla lansowanego przez Empik Trekstora - w postaci czytnika Manta Multimedia EBOOK02.

Manta Multimedia EBOOK02 - polski czytnik z Chin przewyższa swojego niemieckiego konkurenta z Chin w dwóch kwestiach:

 • ma w zestawie ładowarkę
 • pozwala na odtwarzanie formatów video.

Opisy produktu milczą jednak w kwestii, czy urządzenie obsługuje jakieś pliki z zabezpieczeniem DRM.

Czytnik ebooków Manta Multimedia EBOOK02 dostępny jest w podobnej cenie, co Trekstor 3.0 z Empiku czyli 229 zł w sklepie internetowym morele.net.

sobota, 24 marca 2012
Czy czeka nas wkrótce kolejna rewolucja w świecie eczytania. Czy za kilka lat współczesne Kindle i inne czytniki z eInk powędrują do lamusa?
niedziela, 18 marca 2012
o wysypie ebooków w formacie mobi zabezpieczonych watermarkiem...
sobota, 17 marca 2012
Postanowiłem pójść do Empiku oraz pomacać oczami i rękami jego flagowy e-czytnik. Oczyma wyobraźni widzę już watahę oburzonych einkowców, chcących mnie ukamieniowiać, za to, że śmię nazwać tą świecącą kolorami deseczkę E-CZYTNIKIEM
środa, 14 marca 2012
Czy można rzetelnie pisać o czytnikach, nie zająknowszy się na temat e-papieru?
niedziela, 11 marca 2012
sobota, 03 marca 2012

Trekstor 3.0 e-czytnik?Tak proszę Państwa! Już za jedyne 229 PLN mogą stać się Państwo posiadaczami tego niesamowitego urządzenia, które Empik nazywa "e-czytnikiem".  Nie można mieć mu tego za złe, w końu nawet niemiecki Amazon urządzenia Trekstora określa "ebook reader". Producent Trekstora reklamuje go optymistycznym hasłem "Der beste eBook Reader zum besten Preis" (Najlepszy czytnik ebooków w najlepszej cenie).

Na dobrą sprawę jest to prawda, o tyle, o ile w tej cenie trudno znaleźć jakieś konkurencyjne urządzenie.

Na początek podstawowe informacje o urządzeniu o dumnej nazwie Trekstor 3.0.

 • ekran TFT LCD 7 cali
 • pamięć 2 GB (z możliwością włożenia karty SD)
 • obsługiwane formaty TXT, EPUB, PDF, FB2
 • obsługiwane pliki audio MP3, OGG, WAV
 • obsługiwane formaty graficzne BMP, JPEG, GIF
 • waga ok. 275 g.
 • czas ładowania - 4 godz.
 • wejście na słuchawki
 • czujnik położenie (obraca obraz zależnie od położenie czytnika w pionie lub poziomie)
 • reflow PDF
 • obsługa Adobe DRM

Czytnik jest pozbawiony wi-fi, możliwości robienia notatek, dotykowego ekranu i innych tego typu fanaberii, które mogłyby ewentualnego szczęścliwego użytkowanika rozpraszać.

Żeby trzy godziny nacieszyć się możliwością samego czytania książek na tym prestiżowym urządzeniu, trzeba je cztery godziny ładować. I tu niespodzianka. W zestawie nie ma ładowarki, jest tylko kabelek USB. W tym czasie możemy sobie coś poczytać na laptopie... Recenzja tego urządzenia na austriackim portalu cme.at sprowadza się do konstatacji, że lepiej do 40 euro dorzucić 99 i kupić Kindla.

Bo na dobrą sprawę to, co za te 229,99 (3 marca było jeszcze 219) zł otrzymujemy? Ile razy będziemy musieli ładować, żeby przeczytać jedną książkę?

Wyliczone na stronie Empiku zalety tego urządzenia: mobilność, wielofunkcyjność, wygoda czytania i na końcu najlepsze: czytanie oglądanie i słuchanie bez końca... budzą uśmiech politowania.

Bardziej adekwatnym od nazwy e-czytnik, byłoby określenie tego urządzenia jako mobilnego ekranu LCD z możliwością przeglądania niektórych formatów tekstowych i graficznych oraz odtwarzania dźwiękowych.

Empik po raz kolejny sięga na rynek niemiecki w poszukiwaniu urządzenia do e-booków. Jednak świecące deseczki LCD to nie jest ta droga. Może zamiast sprowadzać z Niemiec, spróbować rebrandingu jakiegoś urządzenia z Chin. Niczym innym jest Oyo, czy czytniki marki Prestigio. Z drugiej strony ta zadziwiająca bierność i apatia krajowego molocha w kwestii wdrożenia modelu "amazońskiego" - 'jeden sklep - jeden czytnik" jest w ostatecznym rozrachunku dobra dla rynku książki elektronicznej w Polsce.

Przeczytaj także wpis Trekstor 3.0 - próba rehabilitacji

Aktualizacjia: 15 wrzesień 2012 r.

Trekstor 3.0 doczekał się następcy w formie czytnika ebooków z e-atramentem - Trekstor Pyrus.

O autorze