Kategorie: Wszystkie | akcesoria | czytniki | eczytanie | porady | rynek ebooków
RSS
poniedziałek, 30 lipca 2012
Iriver Story HD to jedno z ciekawszych urządzeń, jakie pojawiły się w zeszłym roku na rynku.
sobota, 28 lipca 2012

Trwa sezon ogórkowy, brak premier nowych urządzeń zapierających dech w piersiach ipromieniujących blaskiem emejzingu. Na rynku wydawniczym też wiele się nie dzieje. Zamiast tworzyć wpisy w formie aktów strzelistych lub sztucznie rozdmuchane wydarzenia postanowiłem zrobić krótki przegląd ciekawszych zdarzeń z ostatnich kilku tygodni.

1. Amazon wprowadza limit transferu w sieci 3g

Do niedawna posiadacze Kindle Keyboard (Kindle 3) 3 G mogli cieszyć się nielimitowanym dostępem do sieci na sporej części kuli ziemskiej. Choć czytnik ebooków z eInk w równym stopniu nadaje się do przeglądania sieci, co penseta do konsumpcji zupy, to darmowe 3 g w Kindle w czasie zagraniczncych wojaży. Kwestią czasu było rozpowszechnienie patentu na podpięcie do sieci w oparciu o urządzenie Amazonu/a zwykłego domowego komputera. W odpowiedzi Amazon wprowadził limit 50 Mb/miesiąc na połączenia Kindle z 3 g. Po przekroczeniu limitu użytkownicy mogą jedynie przeglądać strony Wikipedii i sklepu Amazon.

2. Wojna o e-podręczniki

Rząd w ramach programu "Cyfrowa szkoła" planuje wprowadzenie otwartych e-podręczników dostępnych za darmo. Koncept  jest taki, że mama z tatą kupią dziecku urządzenie (tablet, laptop, netbook), a Ministerstwo dostarczy darmowych e-podręczników. Siłą rzeczy taki plan nie budzi entuzjazmu wydawnictw. Gra toczy się o rynek wart ok. miliarda złotych. Nic dziwnego, że wydawcy z jednej strony straszą pozwami, z drugiej bojkotują konkurs na e-podręczniki organizowany przez Ministerstwo. W projekcie tworzenia e-podręczników mają brać udział trzy wyższe uczelnie. W sumie trudno się dziwić stanowisku wydawców: państwo najpierw sprywatyzowało wydawnictwa, pozwoliło na rynek podręczników i konkurencję, a teraz chce zostawić przejąć ich rolę.

3. Rynkowa porażka Kyobo Mirasol

Kilka miesięcy temu pisałem o Mirasol - jednej z technologii oferującej epapieru w kolorze. Kyobo Mirasol - urządzenia próbujące połączyć tablet z e-czytnikiem nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem na rynku.  Wkrótce potem firma Qualcomm ogłosiła wstrzymanie produkcji urządzenia.

4. Amazon ze światełkiem jednak nie w lipcu

Amazon we wprowadzaniu na rynek nowych wersji czytnika ebooków pozostaje w tyle za swoim konkurentem Barnes & Noble, który wcześniej wprowadził na rynek czytnik z wbudowanym podświetleniem - Nook Glowlight Touch. Kwestią czasu pozostaje wprowadzenie podobnego rozwiązania w czytnikach Kindle. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nowy Kindle ze światełkiem prawdopodobnie nie ukaże się w lipcu. Niemniej jednak niektórzy amazonoznawcy z braków na magazynie 3 spośród 4 czterech wersji Kindle Touch, wnioskują, że coś się święci, tzn. świeci...

czwartek, 19 lipca 2012

Kanadyjska firma Kobo Inc. przymierza się do wejścia na rynek włoski. Jej partnerem ma być włoski potentat wydawniczy Mondadori. Dzięki temu czytnik ebooków Kobo trafi do sprzedaży w 400 lokalizacjach. Na początek w internetowej sprzedaży ma pojawić się 30 000 ebooków. Oficjalny start sklepu planowany jest na wiosnę.

Nie próżnuje też Google, które po wejściu na rynek niemiecki, otwiera swój Google Play Books dla klientów francuskich. Francja staje się zatem kolejnym europejskim krajem, po Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii, w którym ta usługa jest dostępna.

Raczkujący europejski rynek publikacji elektronicznych staje się terenem ekspansji dla firm z drugiej strony Atlantyku.

sobota, 14 lipca 2012
Polski rynek książki wyrażnie przyspieszył. Eksięgarnie zgodnym głosem przyznają, że sprzedaż rośnie ebooków rośnie. Dochodzą też do nieszczególnie odkrywczych wniosków, że ebooki najlepiej sprzedają się gdy są drogie.
wtorek, 10 lipca 2012

Onyx Boox x61E czytnik ebookówNexto mile zaskoczyło promocją czytnika Onyx Boox X61E oferując, go w cenie 399 zł wraz z dostawą. Klient otrzymuje dodatkowo bon rabatowy wartości 30 zł.

Czytnik posiada wbudowany słownik, opcję czytania na głos w języku polskim (Ivona), obsługuje wiele formatów: : EPUB (z i bez DRM firmy Adobe), PDF (z "reflow"), RTF, DOC, TXT, HTML, MOBI , PRC, DjVu, CHM, PDB, FB2, ZIP, JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF, MP3.

I na końcu - rzecz najważniejsza: ekran  6'' E Ink? New Vizplex EPD, obsługujący 16 odcieni szarości, więc dla pesymistów - nie jest to niestety ekran eInk Pearl, dla optymistów - wow (czytaj: łał), Vizplex nowszej generacji. Czytnik nie posiada dotykowego ekranu, wifi i tym podobnych fanaberii zbędnych przy czytaniu.

W tej chwili jest to najtańszy (znany mi) czytnik ebooków ekranem eInk, z menu w języku polskim, obsługujący natywnie epub i mobi. Jest w moim przekonaniu w tej cenie ciekawą propozycją dla osób, które pragną zacząć intensywniej obsować z książką elektroniczną.

niedziela, 08 lipca 2012

Flaga Holandiina rynek holenderski. Po wakacjach ma ruszyć Amazon.nl z holenderskim ebookstore. To kolejny krok firmy na drodze ekspansji firmy z Seattle na rynku europejskim. Dotąd Amazon otworzył swoje sklepy internetowe największych rynkach Unii Europejskiej: brytyjskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Pod koniec 2011 r. pojawiły się plotki, że Amazon ma wystartować w Polsce w marcu 2012 r. Rzeczywistość zweryfikowała je negatywnie. Polska pozostaje największym krajem i największą gospodarką Unii Europejskiej, w której nie zagościł do tej pory gigant z Seattle.

czwartek, 05 lipca 2012
niedziela, 01 lipca 2012

Po trzech latach od ostatniej aktualizacji (2014) artykułu dochodzę do wniosku, że trzeba go napisać od nowa. Zainteresowanych starszymi wersjami wpisu odsyłam do web.archive.org Nie nastąpił wprawdzie żaden większy przełom technologiczny w sferze czytników ebooków, ale znacznie zmienił się rynek.

Kindle Classic i książka

O autorze