Kategorie: Wszystkie | akcesoria | czytniki | eczytanie | porady | rynek ebooków
RSS

rynek ebooków

niedziela, 17 września 2017

Walka z pirackimi wersjami ebooków to walka z wiatrakami. Taka konkluzja płynie z badań zespołu naukowców z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. hab. Michała Krawczyka.

Flaga piratów na wietrze.

czwartek, 07 września 2017

 Legimi paru lat słynie z oferty ebooków w abonamencie, którą niedawno miałem możliwość przetestować na czytniku InkBOOK Classic 2. Do tej pory usługa ta była niedostępna na najpopularniejszych w Polsce czytnikach Kindle i nic nie zapowiadało by miało się to zmienić.

Abonament Legimi ma być dostępny na czytnikach Kindle

sobota, 03 czerwca 2017

Kwestia VAT na ebooki to ciągnący się od lat serial, który powoli wydaje się zbliżać się ku końcowi. 1 czerwca Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy, który pozwoli krajom członkowskim na stosowanie obniżonej stawki VAT na ebooki.

Czy wreszcie ebooki zostaną objęte niższym VATem?

niedziela, 07 maja 2017

Serial pt. „VAT na ebooki” trwa dalej, ale chyba zbliżamy się do ostatniego odcinka. Gwoli przypomnienia - ebooki sprzedawane „online” obecnie traktowane są jako usługa i opodatkowane podstawą stawką VAT – 23% (w Polsce), w przeciwieństwie do tradycyjnych książek, które korzystają z preferencyjnej stawki 5% (w Polsce).

Obniżona stawka VAT na ebooki staje się coraz bardziej realna

niedziela, 23 kwietnia 2017

Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań ankietowych nad stanem czytelnictwa w Polsce. Zostały one przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 3000 osób w wieku od lat 15. Podobne badania są prowadzone od kilkunastu lat.

wtorek, 11 kwietnia 2017

Japońsko-kanadyjski koncern Rakuten-Kobo przejawia ostatnio niezwykłą aktywność w nabywaniu aktywów. W bieżącym pewniejszą stopą staną na europejskim lądzie przejmując technologiczny segment Tolino. W RPA koncern nabył tamtejszą eksięgarnię Exclusive Books. W Belgii uruchomił usługę abonamentu na ebooki Kobo Plus, a teraz przejmuje Shelfie.

Kobo przejmuje Shelfie, usługę do skanowania półki z książkami, by zdobyć ich elektroniczne wersje

wtorek, 28 marca 2017

Od kilku tygodni toczy się dyskusja o projekcie ustawy o jednolitej cenie książki złożonym przez Polską Izbę Książki u Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobny projekt próbowano przeforsować w poprzedniej kadencji Sejmu. Rozwiązania wprowadzające jednolite ceny książek wprowadzono w Europie Zachodniej min. we Francji i w Niemczech.

Czy ustawa o jednolitej cenie książki będzie panaceum na bolączki rynku księgarsko wydawniczego?

poniedziałek, 20 marca 2017

Brytyjski rynek ebooków jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie. Jego udział w całości branży wydawniczej w 2015 r. szacowany był na 18 % (ok. £554 mln). Dla porównania w Polsce udział ebooków szacuje się na ok. 2-3 %, we Francji 3%.

Według badania Nielsena w Wielkiej Brytanii spada sprzedaż ebooków

sobota, 11 marca 2017

W lutym ukazał się raport AAP (Association of American Publishers -  Amerykańskie Stowarzyszenie Wydawców) dotyczący rynku wydawniczego za trzy kwartały 2016 roku.

Rynek ebooków w USA

sobota, 25 lutego 2017

Kobo to główny rywal Amazonu na rynku ebooków. Kanadyjsko-japoński koncern w ostatnich miesiącach był dość aktywny. W Niemczech przejął technologiczny segment platformy Tolino, w RPA zakupił eksięgarnię Exclusive Books. W tym tygodniu Kobo we współpracy z holenderską eksięgarnią bol.com uruchomiło ofertę abonamentową - Kobo Plus.

Kobo Plus - oferta abonamentu na ebooki kanadyjskiego koncernu Kobo

czwartek, 12 stycznia 2017

Już wkrótce ściągnięcie DRM z ebooków z zakupionych w Amazon może być trudniejsze niż do tej pory. Pod koniec lutego czeka nas aktualizacja aplikacji Kindle for PC.

Program Kindle for PC - ustawienia tekstu

niedziela, 01 stycznia 2017

Najbardziej spektakularne wzrosty sprzedaży ebooków notowano w latach na 2011-2012, kiedy w całej branży wydawniczej odczuwalne były spadki sprzedaży. Rynek -  jak człowiek - im młodszy, tym większe notuje przyrosty.

Rynek ebooków: za oceanem pikuje, w Europie szybuje?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
O autorze