Wpisy z tagiem: czytnik w kolorze

czwartek, 23 marca 2017

Temat kolorowego e-papieru kilkakrotnie poruszałem na blogu. Jednym z największych braków współczesnych czytników jest właśnie brak kolorów. Ogranicza to ich zastosowanie. Podejść do technologii e-papieru było kilka, ale żadne dotąd nie zakończyło się sukcesem. Czy wreszcie nastąpi długo oczekiwany przełom?

Kolorowy e-papier w technogii ACEP

niedziela, 28 lipca 2013

Pocketbook Color Lux - tak te kolory w rzeczywistości nie wyglądająPocketbook Color Lux - pierwszy czytnik wykorzystujący ledowe podświetlenie i kolorowy ekran eInk Triton można już zamówić w przedsprzedaży na czytio.pl. Recenzje czytnika nie napawają jednak optymizmem.

niedziela, 30 grudnia 2012
Koniec roku to czas bilansów wysypu różnego rodzaju plebiscytów i podsumowań. Rok 2012 przyniósł kilka istotnych zmian na polskim rynku czytników i ebooków.
sobota, 28 lipca 2012

Trwa sezon ogórkowy, brak premier nowych urządzeń zapierających dech w piersiach ipromieniujących blaskiem emejzingu. Na rynku wydawniczym też wiele się nie dzieje. Zamiast tworzyć wpisy w formie aktów strzelistych lub sztucznie rozdmuchane wydarzenia postanowiłem zrobić krótki przegląd ciekawszych zdarzeń z ostatnich kilku tygodni.

1. Amazon wprowadza limit transferu w sieci 3g

Do niedawna posiadacze Kindle Keyboard (Kindle 3) 3 G mogli cieszyć się nielimitowanym dostępem do sieci na sporej części kuli ziemskiej. Choć czytnik ebooków z eInk w równym stopniu nadaje się do przeglądania sieci, co penseta do konsumpcji zupy, to darmowe 3 g w Kindle w czasie zagraniczncych wojaży. Kwestią czasu było rozpowszechnienie patentu na podpięcie do sieci w oparciu o urządzenie Amazonu/a zwykłego domowego komputera. W odpowiedzi Amazon wprowadził limit 50 Mb/miesiąc na połączenia Kindle z 3 g. Po przekroczeniu limitu użytkownicy mogą jedynie przeglądać strony Wikipedii i sklepu Amazon.

2. Wojna o e-podręczniki

Rząd w ramach programu "Cyfrowa szkoła" planuje wprowadzenie otwartych e-podręczników dostępnych za darmo. Koncept  jest taki, że mama z tatą kupią dziecku urządzenie (tablet, laptop, netbook), a Ministerstwo dostarczy darmowych e-podręczników. Siłą rzeczy taki plan nie budzi entuzjazmu wydawnictw. Gra toczy się o rynek wart ok. miliarda złotych. Nic dziwnego, że wydawcy z jednej strony straszą pozwami, z drugiej bojkotują konkurs na e-podręczniki organizowany przez Ministerstwo. W projekcie tworzenia e-podręczników mają brać udział trzy wyższe uczelnie. W sumie trudno się dziwić stanowisku wydawców: państwo najpierw sprywatyzowało wydawnictwa, pozwoliło na rynek podręczników i konkurencję, a teraz chce zostawić przejąć ich rolę.

3. Rynkowa porażka Kyobo Mirasol

Kilka miesięcy temu pisałem o Mirasol - jednej z technologii oferującej epapieru w kolorze. Kyobo Mirasol - urządzenia próbujące połączyć tablet z e-czytnikiem nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem na rynku.  Wkrótce potem firma Qualcomm ogłosiła wstrzymanie produkcji urządzenia.

4. Amazon ze światełkiem jednak nie w lipcu

Amazon we wprowadzaniu na rynek nowych wersji czytnika ebooków pozostaje w tyle za swoim konkurentem Barnes & Noble, który wcześniej wprowadził na rynek czytnik z wbudowanym podświetleniem - Nook Glowlight Touch. Kwestią czasu pozostaje wprowadzenie podobnego rozwiązania w czytnikach Kindle. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nowy Kindle ze światełkiem prawdopodobnie nie ukaże się w lipcu. Niemniej jednak niektórzy amazonoznawcy z braków na magazynie 3 spośród 4 czterech wersji Kindle Touch, wnioskują, że coś się święci, tzn. świeci...

czwartek, 03 maja 2012
środa, 28 marca 2012

Amerykański producent pierwszego czytnika z eInk w kolorze wprowadził do sprzedaży wersję Ectaco Jetbook Color wyposażoną w C-Pen - praktyczne urządzenie na usb umożliwiające skanowanie książek papierowych i przekazywanie ich treści bezpośrednio na czytnik. Wymarzona rzecz dla studentów i wszystkich, którzy muszą przeglądać dziesiątki książek w bibliotekach i robić z nich notatki. Wszystko zależy od tego, jak się C-pen sprawdza w praktyce. Wersja Deluxe z opisanym wyżej gadżetem jest o 100 $ droższa w porównaniu z wersją podstawową i kosztuje 599 $.

niedziela, 26 lutego 2012
sobota, 11 lutego 2012

Ectaco Jetbook ColorNie było tu szumnej premiery z "ochami" i "achami" oraz Panem w sweterku zachwalającym niezliczone zalety urządzenia, nadużywającym słowa "phenomenal".

Oto jest: Ectaco Jetbook Color, reklamowany pierwszy czytnik w technologii e-ink w kolorze, trafia do sprzedaży.

Stworzony został do celów edukacyjnych, w związku z czym, trudno odbierać go jako urządzenie dla mas służące do dostarczania rozrywki.

 

 

Podstawowe cechy czytnika to:

  • ekran Triton color e Ink o przekątnej 9,7 cała,
  • rozdzielczośc 1600 x 1200,
  • obsługiwane formaty Adobe DRM 9.1, epub, mobi, prc, txt, pdf, fb2, djvu, jpg, png, bmp,
  • wifi i przeglądarka Opera,
  • możliwość dodania karty microSD 32 Gb,
  • lektor tekstu,
  • podświetlanie tekstu,
  • 10 000 odświeżeń stron na jednym naładowaniu baterii,
  • translator dla 180 języków,
  • kalkulatory graficzne i naukowe.

Wydaje się, że jest czytnik ten jest przeznaczony dla uczących się i nauczających. Ucieszy też pewnie miłośników komiksów i mangi. Nie wróżę mu jednak wielkiego sukcesu, ale fakt pojawienie się koloru na e-papierze, oznacza najpóźniej za rok odbędzie się szumna premiera Kindle Color czy czegoś w tym rodzaju. Pojawienie się koloru na epapierze zwiększa obszar wykorzystania e-czytników.

Po fali zachwytów nad Ipadem rzucono hasło "tablety do szkół". Czy wyobrażacie sobie dziecko wlekące do szkoły tablet w stylu produktu Apple ze świecącym ekranem, którego bateria trzyma od kilku do kilkunastu godzin, a który z pewnością nie będzie mu służył wyłącznie do nauki... tu coś tam obejrzy, tu w coś tam pogra, a wieczorem zapomni naładować... Jeśli już jakieś coś z urządzeń mobilnych miałoby trafić w szkolne mury, to e-czytniki z e-ink, dzięki dłuższej żywotności baterii i braku możliwości wykorzystywania ich do oglądania filmów lub grania w gry z bardziej rozpasaną grafiką.

Zapomniałbym najważniejszego - cena! Ectaco Jetbook Color dostępny jest na shopereaders.com w cenie 499,99 $, do tego trzeba doliczyć koszty przesyłki ok. 70$. Wątek VATu czy cła pomijam, gdyż sprzedawca nie informuje o tym na swojej stronie. Czarnobiały Kindle DX o podobnych gabarytach to wydatek 379 $ (plus koszty wysyłki, VAT i cło).

Aktualizacja:

Ectaco Jetbook Color jest już dostępny w Polsce w cenie 1999 zł. Wyrazistością kolorów poraża na tym zdjęciu stronie producenta, i rozczarowuje na zdjęciu wykonanym przez jednego z polskich użytkowników. Producent do czytnika powinien załączać reflektor.

O autorze