Wpisy z tagiem: VAT na ebooki

niedziela, 25 czerwca 2017

Po ostatniej decyzji Parlamentu Europejskiego wydawało się, że kwestia obniżenia stawek VAT na ebooki jest na dobrej drodze. Można było mieć nadzieję, że propozycja Komisji Europejskiej zostanie zaakceptowana przez Radę Unii Europejskiej (czyli zgromadzenie właściwych dla danej sprawy ministrów z krajów członkowskich).

VAT na ebooki - kiedy wreszcie wyniesie 5%

sobota, 03 czerwca 2017

Kwestia VAT na ebooki to ciągnący się od lat serial, który powoli wydaje się zbliżać się ku końcowi. 1 czerwca Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy, który pozwoli krajom członkowskim na stosowanie obniżonej stawki VAT na ebooki.

Czy wreszcie ebooki zostaną objęte niższym VATem?

niedziela, 07 maja 2017

Serial pt. „VAT na ebooki” trwa dalej, ale chyba zbliżamy się do ostatniego odcinka. Gwoli przypomnienia - ebooki sprzedawane „online” obecnie traktowane są jako usługa i opodatkowane podstawą stawką VAT – 23% (w Polsce), w przeciwieństwie do tradycyjnych książek, które korzystają z preferencyjnej stawki 5% (w Polsce).

Obniżona stawka VAT na ebooki staje się coraz bardziej realna

sobota, 03 grudnia 2016

Temat VAT na ebooki poruszałem już kilkakrotnie od 2013 r. Obecnie cyfrowe publikacje przesyłane w formie elektronicznej bez nośnika, traktowane są jako usługa i objęte standardową stawką VAT - 23 %, w przeciwieństwie do książek papierowych, które korzystają ze stawki preferencyjnej - 5 %. Niektóre kraje europejskie jak Francja czy Luksemburg, zdecydowały się objąć preferencyjną stawką VAT ebooki, ale zostały skarcone przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

niedziela, 22 marca 2015
Właściwie to robi się raczej tasiemcowa telenowela, a rozwiązania akcji na horyzoncie nie widać. Dla nie wtajemniczonych streszczenie poprzednich odcinków: ebook w prawie europejskim traktowany jest jako usługa i z tego względu nie może być objęty preferencyjną stawką VAT, którą poszczególne kraje członkowskie mogą (ale nie muszą) objąć książki. Z tego względu w Polsce VAT na książki papierowe to 5%, na elektroniczne - 23%.
wtorek, 28 stycznia 2014

Od pewnego czasu toczy się dyskusja o stawkach VAT na ebooki. W przeciwieństwie do książek tradycyjnych, obłożonych w Polsce preferencyjną 5%-stawką podatku VAT, książki elektronicznie obowiązuje podstawowa stawka - 23 %. Wynika to z prawa europejskiego, według którego ebooki traktowane są jak usługa. Nie bacząc na tą interpretację, Francja i Luksemburg zaczęły ebooki traktować pod względem stawki podatku VAT na równi z książkami tradycyjnymi. Mimo wszczętego przeciw tym krajom postępowania przez Komisję Europejską,  nie powróciły one do wyższych stawek VAT na ebooki.

niedziela, 17 listopada 2013

Pod koniec września pisząc o pomyśle francuskiej deputowanej Isabel Attard polegającym fiskalnym uprzywilejowaniu tych ebooków, które nie mają zabezpieczeń DRM, nie przypuszczałem, że ta koncepcja tak szybko będzie realizowana. Warto wspomnieć, że podobną ideę już w maju 2011 r. zgłaszał Robert Drózd na swoim blogu.

piątek, 25 października 2013
Nie milknie temat stawki VAT na ebooki. Gwoli przypomnienia - obecnie są one opodatkowane podstawową stawką 23 %VAT jako usługa, a nie korzystają z preferencyjnej stawki 5 % jak książki. Podobna sytuacja jest w całej Unii Europejskiej, jedynie Francja i Luksemburg wprowadziły zaczęły ebooki traktować pod względem podatkowym na równi z książką tradycyjną.
piątek, 27 września 2013

Wolność wiodąca lud na barykady

Jak Zjednoczona Europa długa i szeroka, tak w niej są tylko dwa kraje - Francja i Luksemburg, które zlekceważyły wspólnotowe prawo i zaczęły traktować ebook jak książkę, a nie usługę. Dzięki temu we Francji VAT na ebooki wynosi 5,5%, a w Luksemburgu tylko 3%. Nie dziwi szczególnie fakt, że europejski oddział Amazonu jest zarejestrowany w Luksemburgu.

czwartek, 02 maja 2013
O autorze