Wpisy z tagiem: ebooki

niedziela, 30 lipca 2017

 Abonament Legimi to jedna z ciekawszych na polskim rynku usług zapewniająca spory wybór pozycji czytelniczych w formie elektronicznej. Za miesiąc korzystania z e-księgozbioru ebooków opłata wynosi od 32,99 zł do 39,99 zł. Jest jednak sposób, by skorzystać z oferty Legimi całkowicie za darmo.

 Ebooki w abonamencie Legimi można czytać za darmo

niedziela, 05 marca 2017

Badań dotykających problemu e-czytelnictwa w Polsce jest stosunkowo niewiele. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej raportowi Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków  i audiobooków opublikowanemu przez e-księgarnię Virtualo.

Jak e-czytają Polacy? Badanie Virtualo

środa, 18 stycznia 2017

Microsoft zaliczy wkrótce kolejne podejście do ebooków. Na wiosnę ma wystartować dział z ebookami w sklepie Microsoftu. Potentat w dziedzinie systemów operacyjnych na desktopy, zaliczy w ten sposób kolejne podejście do tematu książki elektronicznej. Pewną zapowiedzią było wprowadzenie obsługi plików epub w najnowszej przeglądarce Microsoftu - Edge (Windows 10 Build 14971). Co ciekawe - epubów nie obsługuje aplikacja ze Microsoft Store o nazwie Czytnik.

ebooki w sklepie Microsoftu

wtorek, 27 października 2015

W niedzielę zakończyły się XIX Międzynarodowe Targi Książki. Po raz drugi impreza została odbyła się w położonych w malowniczym otoczeniu kominów elektrociepłowni, w książycowo-postindustrialnym krajobrazie halach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego Expo Kraków.

niedziela, 20 września 2015

Podróż koleją to świetna okazja do oddania się lekturze. 15 września ruszyła akcja "Książka w podróży"  - wspólna inicjatywa PKP Intercity, księgarń Publio.pl i Matras oraz biblioteki internetowej Wolne Lektury. Jak możemy przeczytać na promującą akcję w stronie ksiażkawpodrozy.intercity.pl wśród proponowanych lektur znalazły się zarówno gorące nowości, jak i nieśmiertelna klasyka.

Książki lub ich fragmenty są dostępne z poziomu strony internetowej. Nie dostajemy tu pliku z ebookiem, tylko otwieramy stronę z książką. Działa to również Kindle  (w tym na leciwym Kindle Classic).

środa, 07 stycznia 2015

Jaki był ten rok 2014 r. w sferze czytników i rynku publikacji elektronicznych? Na pewno nie był rokiem technologicznej rewolucji czy przełomu na rynku książki elektronicznej. Nie doczekaliśmy się ani kolorowego epapieru ani zrównania (w dół) stawek VAT na ebooki i książki tradycyjne. Na polskim rynku nie pojawił się żaden wielki gracz gotów zjeść konkurencję na śniadanie.

wtorek, 28 stycznia 2014

Od pewnego czasu toczy się dyskusja o stawkach VAT na ebooki. W przeciwieństwie do książek tradycyjnych, obłożonych w Polsce preferencyjną 5%-stawką podatku VAT, książki elektronicznie obowiązuje podstawowa stawka - 23 %. Wynika to z prawa europejskiego, według którego ebooki traktowane są jak usługa. Nie bacząc na tą interpretację, Francja i Luksemburg zaczęły ebooki traktować pod względem stawki podatku VAT na równi z książkami tradycyjnymi. Mimo wszczętego przeciw tym krajom postępowania przez Komisję Europejską,  nie powróciły one do wyższych stawek VAT na ebooki.

niedziela, 17 listopada 2013

Pod koniec września pisząc o pomyśle francuskiej deputowanej Isabel Attard polegającym fiskalnym uprzywilejowaniu tych ebooków, które nie mają zabezpieczeń DRM, nie przypuszczałem, że ta koncepcja tak szybko będzie realizowana. Warto wspomnieć, że podobną ideę już w maju 2011 r. zgłaszał Robert Drózd na swoim blogu.

piątek, 27 września 2013

Wolność wiodąca lud na barykady

Jak Zjednoczona Europa długa i szeroka, tak w niej są tylko dwa kraje - Francja i Luksemburg, które zlekceważyły wspólnotowe prawo i zaczęły traktować ebook jak książkę, a nie usługę. Dzięki temu we Francji VAT na ebooki wynosi 5,5%, a w Luksemburgu tylko 3%. Nie dziwi szczególnie fakt, że europejski oddział Amazonu jest zarejestrowany w Luksemburgu.

niedziela, 17 lutego 2013

Taki pomysł rozwija przedsięwzięcie sygnowane nazwą Ebookplus – startup z Doliny Krzemowej z siedzibą w Palo Alto, gdzie mieszkał i dokonał żywota współzałożyciel Apple Inc. - Steve Jobs.

Ebookplus - pomysł na ebook sponsorowany

środa, 13 lutego 2013

Kiedy w grudniu 2012 r. niemiecki Weltbild ogłosił wycofanie się polskiego rynku, a co za tym idzie wystawienie na sprzedaż Wydawnictwa Świat Książki, pojawiły się apokaliptyczne wizje zalania rynku zapasami magazynowymi jednego z większych polskich wydawnictw.

Świat Książki zostaje kupiony prrzez Wydawnictwo Bukowy Las

czwartek, 10 stycznia 2013

Brytyjski rynek eksiążki rozwija się najszybciej w Europie. Przełomowy był rok 2011 r., gdy zaliczył on trzy i półkrotny wzrost.  Brytyjski Amazon ogłosił niedawno, że sprzedał więcej ebooków niż książek drukowanych.książki

 
1 , 2
O autorze