Wpisy z tagiem: rynek ebooków

sobota, 03 czerwca 2017

Kwestia VAT na ebooki to ciągnący się od lat serial, który powoli wydaje się zbliżać się ku końcowi. 1 czerwca Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy, który pozwoli krajom członkowskim na stosowanie obniżonej stawki VAT na ebooki.

Czy wreszcie ebooki zostaną objęte niższym VATem?

niedziela, 07 maja 2017

Serial pt. „VAT na ebooki” trwa dalej, ale chyba zbliżamy się do ostatniego odcinka. Gwoli przypomnienia - ebooki sprzedawane „online” obecnie traktowane są jako usługa i opodatkowane podstawą stawką VAT – 23% (w Polsce), w przeciwieństwie do tradycyjnych książek, które korzystają z preferencyjnej stawki 5% (w Polsce).

Obniżona stawka VAT na ebooki staje się coraz bardziej realna

poniedziałek, 20 marca 2017

Brytyjski rynek ebooków jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie. Jego udział w całości branży wydawniczej w 2015 r. szacowany był na 18 % (ok. £554 mln). Dla porównania w Polsce udział ebooków szacuje się na ok. 2-3 %, we Francji 3%.

Według badania Nielsena w Wielkiej Brytanii spada sprzedaż ebooków

sobota, 11 marca 2017

W lutym ukazał się raport AAP (Association of American Publishers -  Amerykańskie Stowarzyszenie Wydawców) dotyczący rynku wydawniczego za trzy kwartały 2016 roku.

Rynek ebooków w USA

środa, 15 lutego 2017

Przeczytałem dziś na blogu swiatczytnikow.pl wywiad z jednym z założycieli BookRage.org, serwisu, który umożliwia zakup pakietu ebooków za dowolną kwotę. Jest to pomysł tak dobry, że aż warto go ukraść...i dziw, że nikt tego jeszcze nie zrobił.

BookRage - kup pakiet ebooków i zapłać ile chcesz

niedziela, 01 stycznia 2017

Najbardziej spektakularne wzrosty sprzedaży ebooków notowano w latach na 2011-2012, kiedy w całej branży wydawniczej odczuwalne były spadki sprzedaży. Rynek -  jak człowiek - im młodszy, tym większe notuje przyrosty.

Rynek ebooków: za oceanem pikuje, w Europie szybuje?

środa, 29 stycznia 2014
wtorek, 28 stycznia 2014

Od pewnego czasu toczy się dyskusja o stawkach VAT na ebooki. W przeciwieństwie do książek tradycyjnych, obłożonych w Polsce preferencyjną 5%-stawką podatku VAT, książki elektronicznie obowiązuje podstawowa stawka - 23 %. Wynika to z prawa europejskiego, według którego ebooki traktowane są jak usługa. Nie bacząc na tą interpretację, Francja i Luksemburg zaczęły ebooki traktować pod względem stawki podatku VAT na równi z książkami tradycyjnymi. Mimo wszczętego przeciw tym krajom postępowania przez Komisję Europejską,  nie powróciły one do wyższych stawek VAT na ebooki.

niedziela, 24 listopada 2013

Stowarzyszenie Amerykańskich Wydawców opublikowało dane dotyczące przychodów ze sprzedaży ebooków z pierwszych ośmiu miesięcy 2013 r. Zanotowano wzrost o 4,8 % w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jest to jednak niewiele w porównaniu ze skokiem o ok. 44 %, który nastąpił w między rokiem 2011 i 2012. Czy wobec tego faktu można mówić o kryzysie?

niedziela, 17 listopada 2013

Pod koniec września pisząc o pomyśle francuskiej deputowanej Isabel Attard polegającym fiskalnym uprzywilejowaniu tych ebooków, które nie mają zabezpieczeń DRM, nie przypuszczałem, że ta koncepcja tak szybko będzie realizowana. Warto wspomnieć, że podobną ideę już w maju 2011 r. zgłaszał Robert Drózd na swoim blogu.

środa, 09 października 2013

Branżowe stowarzyszenie Bitkom przedstawiło wyniki badań nad wykorzystaniem i rynkiem ebooków w Niemczech. Takich badań jest stosunkowo niewiel, stąd warto się przyjrzeć jego wynikom. Przedstawia ono panoramę rynku ebooków za Odrą, szuka odpowiedzi co czytają Niemcy, na czym i jak pozyskują ebooki.

sobota, 04 maja 2013
Wielka Brytania pod względem rozwoju rynku ebooków wyprzedza inne duże kraje Starego Kontynentu. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim na Wyspach pierwsze kroki przed inwazją na Stary Kontynent stawiali potentaci z Nowego Świata - Amazon, Barnes & Noble, Kobo. Na szybszy rozwój rynku publikacji elektronicznych na Wyspach wpłynął również brak bariery językowej.
 
1 , 2
O autorze